Αδιόρθωτος ο Ολυμπιακός εκτός έδρας - Έχασε δικό του παιχνίδι και στο Μόναχο!

Ο Ολυμπιακός ήταν αλλού αμυντικά, ο Ντόρσει τον κράτησε ζωντανό αλλά δύο άστοχα τρίποντα του Βεζένκοφ στέρησαν τη νίκη στους Πειραιώτες που έπεσαν στο 2-3 μετά το 84-80 από τη Μπάγερν.

Αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος από μακριά και την Μπάγερν να αποκτά το ελάχιστο προβάδισμα

Με την κλάσικη του πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, με τους «ερυθρολεύκους» να παίρνουν προβάδισμα 4π. με δυο καλάθια του Φαλ (0-4 στο 2’). Η Μπάγερν βρήκε ρυθμό επιθετικά, με τον Ομπστ να βρίσκει σουτ από τα 6.75μ. και τον Βόιτμαν να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Χέρμπερτ (7-6 στο 3’). Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά άστοχοι , με το γερμανικό σερί να μεγαλώνει στο 9-0 (11-6 στο 5’) και τον Ολυμπιακό να απαντά άμεσα για το 13-12, με τον Σάσα Βεζένκοφ να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα (6π.). Ο Παπανικολάου ήταν παντού στο παρκέ για τους «ερυθρόλευκους», με τον αρχηγό της ομάδας να μετρά ήδη 5π. 2ρ. και 3ας. για το 18-19 των Πειραιωτών. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Μπάγερν στο +1 (20-19), με την ελληνική ομάδα να σουτάρει με 1/7 από το τρίποντο (14%).

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και έτρεξε ένα απίθανο 15-0 για το +11 του ημιχρόνου

Όπως συνηθίζει ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε την δεύτερη πεντάδα στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Βιλντόζα να μπαίνει φουριόζος με 5 συνεχόμενους πόντους για το 24-24 στο 12’. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (24-26, 25-26, 28-26, 30-28 στο 14’). Ο Μπούκερ έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό μέσα από την ρακέτα (9π.) και την Μπάγερν να παίρνει αέρα 4π. (32-28 στο 16’). Η απάντηση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άμεση, με τους Πειραιώτες να τρέχουν 8-0 σερί για το 32-36 στο 17’, με τον Ντόρσεϊ να βρίσκει στόχο από μακριά. Η γερμανική ομάδα είχε χάσει το μυαλό της σε επίθεση και άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους, φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα τους με το «κόκκινο» σερί να φτάνει το 15-0 και το 32-28, να μετατρέπεται σε 32-43 στο ημίχρονο.

Έχασε την συγκέντρωση τους οι «ερυθρόλευκοι», βρήκε ρυθμό με 10-0 σερί η Μπάγερν και έφερε την αναμέτρηση σε ισορροπία

Ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ να συνδέονται από το τρίποντο για το 37-49 στο 23’. Η Μπάγερν απάντησε με 5-0 σερί για το 42-49, με τον Ουάιλερ-Μπαμπ να φτάνει τους 10π., την στιγμή που οι Πειραιώτες είχαν μείνει χωρίς σκορ για περισσότερο από 3’. Το γερμανικό σερί μεγάλωσε σε 10-0, με τους παίκτες του Χέρμπερτ να έχουν βρει ρυθμό και με επιμέρους 23-11 σε 7’ να παίρνουν προβάδισμα (+1, 55-54 στο 27’). Οι «ερυθρόλευκοι» είχα χάσει το μυαλό τους στην επίθεση, με τον Βεζένκοφ να έχει το καθαρό μυαλό και να απαντά στο προβάδισμα της Μπάγερν, την στιγμή που ο Φουρνιέ συνδέθηκε για πρώτη φορά με το «βαυαρικό» καλάθι (55-59 στο 28’).

Χωρίς καθαρό μυαλό ο Ολυμπιακός, άστοχος στο φινάλε ο Βεζένκοφ και σπουδαία νίκη για την Μπάγερν με απίθανο Έντουαρντς

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησε την 4η περίοδο η Μπάγερν με τον Ράιτ να την... σπάει με κάρφωμα για το 59-63. Ο Έντουαρτνς σημείωσε το πρώτο του τρίποντο μετά από 6 άστοχα (1/7τρ.), με τον Αμερικανό να βάζει μπροστά την ομάδα του για το 66-65 στο 33'. Ο Ντόρσεϊ απάντησε με τρίποντο για το 66-68, με τον ΜακΚίσικ να βρίσκει στόχο από μακριά και δίνοντας αέρα 6π. στην ομάδα του (66-71 στο 36'). Η γερμανική ομάδα αντέδρασε, με τον Μπούκερ να κάνει ζημιά στους Πειραιώτες, φτάνοντας τους 19π., την στιγμή που οι "βαυαροί" έτρεχαν 9-0 σερί για το 75-71 στο 36'. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει σκορ, ο Έντουαρντς έβαλε ένα σκοτωμένο τρίποντο για το 79-72, με τους "ερυθρόλευκους" να απαντούν άμεσα με σερί 6-0 με τρίποντα των Ουόκαπ και Ντόρσεϊ για το 79-78 στο 39' σε ένα παιχνίδι... θρίλερ. Ο Νέιπερ έβαλε ένα μεγάλο σουτ για το 82-78, ο Φαλ απάντησε με κάρφωμα για το 82-80, με τον Βεζένκοφ να αστοχεί σε κρίσιμο τρίποντο. Ο Έντουαρντς έκανε βήματα, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να αστοχεί σε νέο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα στους Πειραιώτες. Ο Έντουαρντς πήγε στην γραμμή των βολών και με 2/2β. διαμόρφωσε το 84-80 11.7'' πριν το φινάλε, ο Ντόρσει έκανε λάθος στην συνέχεια με την γερμανική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-19,32-43, 59-61, 84-80.