Διπλασίασε τις νίκες του ο Προμηθέας - Λύγισε στο φινάλε το Λαύριο!

Το Λαύριο ήταν μαχητικό βάζοντας δύσκολα για μεγάλο διάστημα στον Προμηθέα, ωστόσο οι Πατρινοί πήραν τη νίκη (93-84) με πολύ καλό δεύτερο μέρος (53-39. Φοβερή εμφάνιση από τον Κένι Ουίλιαμς με 21 πόντους (5/8τρ.)

Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση το Λαύριο,  με την ομάδα του Κώστα Μέξα να παίρνει αέρα 6π. (4-10 στο 3’), με τον Μουράτο να κάνει φοβερη δουλειά σε άμυνα και επίθεση (4π. 4ασ. 1κλ.) Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ της αναμέτρησης (9-16 στο 6’), με τον Προμηθέα να είναι αρκετά άστοχος (0-4 τρ. 3/9 σουτ). Βον και Γόντικας έδωσαν διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας τους (+ 11, 11-22 στο 9’), με τους Πατρινούς να μειώνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σερί 5-0 για το 16-22.

Το σερί των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο καλάθι (20-22 στο 11’ και 23-24 στο 12’) με ένα επιμέρους σκορ 12-2. Ο Κένι Ουίλιαμς έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (26-26 στο 13’), με τον Σλάτερ να απαντά με το ίδιο νόμισμα (26-29 στο 15’). Ο Κένι Ουίλιαμς έδινε επιθετικές λύσεις στον Προμηθέα (8π. 33-34 στο 17’), με το Λαύριο να διατηρεί το προβάδισμα παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ (33-39 στο 18’). Το σύνολο του Κώστα Μέξα ήλεχγε τον ρυθμό της αναμέτρησης, διατηρώντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (40-45), με τον Κένι Ουίλιαμς από πλευράς Προμηθέα να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι με 15π. (4/5τρ.).

Ο Κένι Ουίλιαμς πήρε το όπλο του από το τρίποντο και ο Προμηθέας λύγισε το μαχητικό Λαύριο

Ο Προμηθέας μείωσε στο πόντο με 3/3β. του Λούντζη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Πατρινούς να έχουν ανεβάσει την ένταση στην άμυνα τους σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Ο Ουόκερ με τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (51-50 στο 24’), με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει ζεσταθεί βάζοντας 7 συνεχόμενους πόντους για το 55-53 στο 25’. Το Λαύριο πήρε και πάλι προβάδισμα, με τον Βον να σκοράρει από μακριά (57-61 στο 28’), με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 7-0 για το 64-61 και την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (67-66).

Ο Κένι Ουίλιαμς έδωσε προβάδισμα στο Προμηθέα στο ξεκίνημα του τελευταίο δεκαλέπτου (72-68 στο 31'), με τον Αμερικανό γκαρντ να βρίσκεται σε φοβερό βράδυ ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (77-69 στο 33'). Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους, διατηρώντας ένα ασφαλή προβάδισμα στο 36' (+6, 79-73), με το Λαύριο να μειώνει σε 82-79 δυο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ιβούντου σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο λίγο 1:30 πριν το τέλος, με τον Λούντζη να γράφει το 87-79 με λέι-απ γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του. Οι παίκτες του Προμηθέα ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών στο φινάλε παίρνοντας τελικά τη νίκη με 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84.