Εύκολα η ΑΕΚ (70-49) με Κόροιβο

Μπάσκετ

Η ΑΕΚ έφτασε σε τρίτη συνεχή νίκη στην Α1, καθώς επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 70-49 στο ΟΑΚΑ και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Η συνάντηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 17ης ημέρας, με την Ένωση να μη συναντά ιδιαίτερη αντίσταση από το συγκρότημα της Ηλείας, που βρίσκεται σε αγωνιστική πτώση όπως μαρτυρά εύγλωττα η πέμπτη συνεχής ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκαν με double score (22-11) στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +16 (42-28) ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Σάκοτα να έχει 3/4 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο ο Κόροιβος σκόραρε μόλις 7 πόντους, την ώρα που μόνος του οΜαυροκεφαλίδης σημείωσε 9 στο ίδιο διάστημα, με τη διαφορά να εκτινάσσεται στο +28 (60-32) στο 28ο λεπτό και το υπόλοιπο του παιχνιδιού να συνιστά τυπική διεκπεραίωση.