Ισπανία - Ελλάδα 84-77: Δεύτερη ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική μπάσκετ στους Ολυμπιακούς

Τελευταίο παιχνίδι στον όμιλο με Αυστραλία την Παρασκευή

Η Εθνική μπάσκετ έδωσε μία μεγάλη μάχη και με την ισχυρή Ισπανία, ωστόσο και πάλι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τους Ισπανούς με 84-77 και πλέον η υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Τελευταίο παιχνίδι στον όμιλο με Αυστραλία την Παρασκευή (2/8, 14:30).

Όπως στο παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Καναδά έτσι και κόντρα στην Ισπανία, η Εθνική Ελλάδας έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ και να ψάχνει τη μεγάλη ανατροπή. Η γαλανόλευκη κατάφερε και πάλι να φέρει τούμπα το παιχνίδι, αλλά στα κρίσιμα δεν είχε λύσεις και έτσι δεν μπόρεσε να αποφύγει τη δεύτερη σερί ήττα.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έβαλε 11/17 τρίποντα στο πρώτο παιχνίδι, προηγήθηκε με 16 (51-35) στην πρώτη κατοχή της τρίτης περιόδου και όταν ισοφαρίστηκε (71-71), είχε απαντήσεις από τους έμπειρους παίκτες της και καθάρισε το παιχνίδι.