Έκανε περίπατο η Σίτι, 3-0 την Άρσεναλ

Το εξ΄ αναβολής ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Premier League ανέδειξε νικήτρια την Μάντσεστερ Σίτι με 3-0 επί της Άρσεναλ στο «Έτιχαντ». Δύο γκολ σε καθοριστικά σημεία του ματς (45΄+1 και 51΄) από τους Στέρλινγκ και Ντε Μπρούινε έκριναν ουσιαστικά την δεύτερη αναμέτρηση μετά την επανέναρξη της σεζόν, που είχε διακοπεί από τον περασμένο Μάρτιο, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού. Στο 90΄+1 ο Φόντεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα πρώτα άσχημα αποτελέσματα της πολύμηνης αγωνιστικής απραξίας έκαναν την εμφάνισή τους στην Άρσεναλ. Στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα η ομάδα του Λονδίνου αναγκάστηκε να κάνει δύο αλλαγές, καθώς στο 8΄ αποχώρησε ο Τσάκα και την θέση του πήρε ο Θεμπάγιος, ενώ πριν συμπληρωθεί το 25λεπτο, ο Μάρι παραχώρησε την θέση του στον Νταβίντ Λουίζ. Ο Βραζιλιάνος, μάλιστα, έμεινε στο γήπεδο μόλις 25 λεπτά, καθώς στο 49΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.