"Λύγισε" ο Προμηθέας απέναντι στον Παναθηναϊκό

ΣΤΟ "ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΦΑΛΟΣ" ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΕΙΟΥ

Νεότερη Ενημέρωση: Την ήττα γνώρισε εντός έδρας ο Προμηθέας στην τελευταία αναμέτρηση για το 2018, κόντρα στον Παναθηναικό στην Πάτρα.

Ο αγώνας έληξε με 69-86, με τους πράσινους να πέρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Πατρινή ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένεη να πάρει τη νίκη, όμως οι αντιστάσεις που επέδειξε στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να πάρουν "αέρα" στο προβάδισμα, φαίνεται πως κάμφθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα το αρνητικό αποτέλεσμα.

Πρώτη Ενημέρωση: Στην Πάτρα υποδέχεται αυτή την ώρα ο Προμηθέας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Η αχαϊκή ομάδα προέρχεται από δύο διαδοχικές νίκες Πρωταθλήματος ενώ εκείνη της Αθήνας παραμένει η μόνη αήττητη του φετινού Πρωταθλήματος. Στις ιδιαιτερότητες του αγώνα συγκαταλέγεται και το γεγονός ότι θα κάνει ντεμπούτο στην Betshop Basket League ο Ρικ Πιτίνο που θα γίνει ο 16ος προπονητής που θα κοουτσάρει τους “πράσινους” στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Στη μικρή ιστορία αυτών των αγώνων, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 4/4, φεύγοντας δύο φορές με τη νίκη από την Πάτρα. Μία φορά με δύσκολο και μία φορά με εύκολο τρόπο. Επικράτησε στο παιχνίδι της σεζόν 2016-17 με 72-69, αν και ο Προμηθέας προηγήθηκε με 11 (50-39) στο 26' (Φαγιέ 17, Γκίκας 14 – Μπουρούσης 20, Παππάς 14) και σε αυτό της περσινής περιόδου με 108-91 (Χολ 18, Γκίκας 16 – Ντένμον 25, Αντετοκούμπο 17).