Ήττα για τον Τσιτσιπά από τον Φέντερερ

Στα ημιτελικά του τουρνουά της Βασιλείας στην Ελβετία ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά. Ο «οικοδεσπότης» Ρότζερ Φέντερερ με δύο μπρέικ, ένα σε κάθε σετ έφτασε στο 6-4, 6-4 και προκρίθηκε στον τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ντε Μινόρ, που επικράτησε 7-6, 6-7, 7-6 του Οπέλκα.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το ματς με love game (σ.σ. χωρίς να χάσει πόντο), ενώ ο Φέντερερ ισοφάρισε. Το τρίτο game έγινε πολύ αμφίρροπο και χρειάστηκαν περίπου 9 λεπτά προκειμένου ο Τσιτσιπάς να φτάσει στο 2-1. Ο Ελβετός ισοφάρισε άμεσα και στη συνέχεια πέτυχε το πρώτο break στο ματς. Από εκεί και πέρα οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους και ο Φέντερερ έκλεισε το πρώτο σετ με 6-4.

Ο Φέντερερ ξεκίνησε με break το δεύτερο σετ, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι δύο τενίστες κράτησαν ως το τέλος το σερβίς τους με τον Ελβετό να κάνει... repeat του πρώτου σετ και να φτάνει... σβηστά στο 6-4.