Euroleague: Η Μονακό άλωσε την Πόλη, 65-62 τη Φενέρμπαχτσε

Η άμυνα της Μονακό έκανε την απαραίτητη ζημιά, ο Μάικ Τζέιμς «χτύπησε» όταν έπρεπε και οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με τη Φενερμπαχτσέ, στέλνοντας την πίσω στο Πριγκιπάτο, όπου θα κριθεί και η ομάδα που θα προκριθεί στο φάιναλ φορ του Βερολίνου.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε με 65-62 των Τούρκων στην Πόλη και το Game 5 (8/5) στη «Salle Gaston Medecin» θα δώσει το «εισιτήριο» για την καταληκτική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι… υπερωρίες της Μονακό στην άμυνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν περιόρισαν τους γηπεδούχους στους 29 πόντους, της επέτρεψαν να ανακτήσει το προβάδισμα στην επανάληψη και να ελέγξει τον ρυθμό.

Ακόμη κι όταν η Φενέρ έβγαλε αντίδραση και πλησίασε στο -1 (57-58 στο 38΄), ο Μάικ Τζέιμς είχε την απάντηση και ευστοχώντας στα 58΄΄ για τη λήξη στο πρώτο του τρίποντο στον αγώνα, μετά από έξι προσπάθειες, έδωσε την ώθηση που έψαχναν οι Μονεγάσκοι για να πετύχουν το πολύτιμο «διπλό» (57-61).

Ο Χολ κράτησε σε απόσταση τους φιλοξενούμενους στα 40΄΄ (59-63), ενώ ο Γκούντουριτς αναπτέρωσε τις ελπίδες της Φενέρ από τα 6,75 στα 21΄΄, γράφοντας το 62-63. Ωστόσο, η αστοχία των Καλάθη και Γουίλμπεκιν στο κρισιμότερο σημείο, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους την ανατροπή και την πρόκριση, με τον Χολ να διαμορφώνει με κάρφωμα το τελικό 62-65 και να στέλνει τη σειρά πίσω στο Πριγκιπάτο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους, ενώ 10 πόντοι ήταν η προσφορά του Μάικ Τζέιμς, αλλά και του Ντονάτας Μοντεγιούνας.

Από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Μάρκο Γκούντουριτς. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 25 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ 2 κλεψίματα, αλλά και 3 λάθη, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μέτρησε 2 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 33-30, 47-48, 62-65