Η Παναχαϊκή πάλεψε αλλά ηττήθηκε (3-1) από Ολυμπιακό

το φιλμ του αγώνα

Μεγάλη προσπάθεια έκανε η ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής η οποία όμως ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 (25-23, 21-25, 25-11, 25-20, ) σετ από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό για την 16η αγωνιστική της volleyleague «Πάμε Στοίχημα».
Η Πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 8-5 και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού, διατήρησε το προβάδισμα με 16-15 ωστόσο οι ερυθρόλευκοι έκαναν την αντεπίθεση τους και προηγηθήκαν με 24-22. Σε εκείνο το σημείο διαμαρτυρίες από τον παίκτες των δυο ομάδων στον Ονόπα για την φάση του 22-24, ανάγκασε τον διαιτητή Ονόπα να δώσει κόκκινη κάρτα στον πασαδόρο της Παναχαικης Γιάννη Λιβαθηνό αλλά και τον προπονητή του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα με αποτέλεσμα να γίνει το 23-25 και να λήξει το σετ.
Στο δεύτερο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά, με καλή υποδοχή, όπλα το μπλοκ αλλά και τους Βάλτερ-Ρουμελιώτη να έχουν βρει λύσεις στην επίθεση πήρε προβάδισμα με 8-5 και 11-7 ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε πάλι, με τον Εγκλεσκανς να βρίσκει ρυθμό ισοφάρισε σε 15-15 αλλά η Πατρινή ομάδα πήρε πάλι προβάδισμα με 21-18 και στη συνέχεια πήρε το σετ για να ισοφαρίσει σε 1-1
Το τρίτο σετ ανήκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό ο οποίος καλό σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της Παναχαϊκής, το μπλοκ προσαρμόστηκε πάνω στα ατού των κοκκινόμαυρων και ετσί πήρε προβάδισμα με 8-3, 16-5 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ.
Στο τέταρτο η ομάδα του Λυκούδη προσπαθήσει να απειλήσει, είχε πρόβλημα στην επίθεση σε αντίθεση τον Ολυμπιακό ο οποίος με κορυφαίο τον Εγκλεσκανς, προηγήθηκε με 8-6 και 16-11. Η Πατρινή ομάδα μείωσε σε 21-17 αλλά μέχρι εκεί καθώς οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.