Τα σημερινά αποτελέσματα στο Campionato

πρωτη στην βαθμολογια η φιορεντινα

Στην κορυφή της Serie A ανέβηκε προσωρινά η Φιορεντίνα. Οι «βιόλα» πέρασαν νικηφόρα 3-1 από την έδρα της Παλέρμο και έφτασαν τους 38 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Ιντερ η οποία αγωνίζεται αργότερα σήμερα στην έδρα της Έμπολι. Όσον αφορά στην Γιουβέντους, είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Βερόνα την οποία και νίκησε με 3-0, ενώ η Ρόμα άφησε βαθμούς απέναντι στην Κιέβο με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3.

Απογοητευτική εμφάνιση που συνοδεύτηκε από εντός έδρας ήττα με 1-0, πραγματοποίησε η Μίλαν απέναντι στην Μπολόνια, την ίδια στιγμή που η Λάτσιο έμενε στο 0-0 απέναντι στη νεοφώτιστη Κάρπι.

Στην πρώτη 10άδα της Serie A «σκαρφάλωσε» η Ουντινέζε μετά τη νίκη 2-1 επί της Αταλάντα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι έφτασαν τους 24 βαθμούς, όσους και η σημερινή αντίπαλός τους, άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Τερό. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έκαναν το 2-0 με τον Πέριτσα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 75ο λεπτό με τέρμα του Ντ`Αλεσάντρο.

Εκτός του Καρνέζη, ο Μανωλάς αγωνίστηκε βασικός με τα χρώματα της Ρόμα, όπως και ο Μώρας με την Βερόνα, ενώ στην Μπολόνια ο Οικονόμου μπήκε ως αλλαγή στο 45` στη θέση του Μαϊέτα.