Ρεάλ - Βαγιαδολίδ 3-0: Καθάρισε στο τέλος και πήρε την πρώτη της νίκη στη La Liga

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Βαγιαδολίδ με 3-0 χάρη στα γκολ των Βαλβέρδε, Ντίας και Έντρικ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη La Liga.

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης όμως νίκησε με 3-0 τη Βαγιαδολίδ με τους Βαλβέρδε, Ντίας και Έντρικ να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το πρώτο της τρίποντο στη La Liga.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να βραχυκυκλώσουν τα επιθετικά όπλα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Με το ξεκίνημα όμως του δεύτερου μέρους η Ρεάλ Μαδρίτης έκοψε τον γόρδιο δεσμό. Οι μερένχες κέρδισαν το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Βαλβέρδε και εκείνος με ένα δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ στο 50'. Ο Ουρουγουανός μάλιστα αμέσως μόλις σκόραρε έσπευσε να αγκαλιάσει τον Κάρλο Αντσελότι αφιερώνοντάς το γκολ του στον Ιταλό τεχνικό.

Ιδιαίτερα κινητικός ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ στο ντεμπούτο του με τη Ρεάλ στο Μπερναμπέου, είχε τις ευκαιρίες του να βρει το γκολ όμως δεν τα κατάφερε και έγινε τελικά αλλαγή στο 86' αφήνοντας τη θέση του στον Έντρικ.

Ο Μπραχίμ Ντίας ήταν εκείνος που κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του Αντσελότι στο 88'. Ο Μιλιτάο έβγαλε τον 25χρονο μεσοεπιθετικό σε θέση βολής και εκείνος κρέμασε τον Χάιν με ωραίο πλασέ κλειδώνοντας τη νίκη για τη Ρεάλ.

Το... κερασάκι ήρθε να βάλει λίγο πριν την εκπνοή ο Έντρικ, με τον νεαρό Βραζιλιάνο να εκτελεί όμορφα με το δεξί έπειτα από ωραία ενέργεια.