Τρομακτικός Γιάννης, «πάτησε» τους Πίστονς με 43άρα

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα, εντός έδρας, παιχνίδια, τέταρτη συνολικά, πέτυχαν οι Μιλγουόκι Μπακς, που επικράτησαν 125-112 των Ντιτρόιτ Πίστονς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να οργιάζει, στην καλύτερη εφετινή του εμφάνιση. Αυτό ήταν το πρώτο, από τα δυο ματς, που θα δώσουν, σε διάστημα τριών ημερών, οι ομάδες και στο πρώτο ο Greek Freak ήταν σε τρομακτική κατάσταση.

Μετά το αρχικό 11-12 των Πίστονς, οι Μπακς απέκτησαν το προβάδισμα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7, 33-26, και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήραν διψήφια διαφορά, 38-26, με τους φιλοξενούμενους να μην πλησιάζουν περισσότερο από τους τέσσερις πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 67-56, με τον Αντετοκούνμπο να έχει βάλει 30 πόντους (11/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές), επίδοση που συνιστά ρεκόρ καριέρας για ημίχρονο.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, οι Μπακς μεγάλωσαν τη διαφορά, με τον Γιάννη να τα βγάζει πέρα με το δυναμικό μαρκάρισμα του Ντουμπούγια, να έχει μια καταπληκτική φάση στο τέλος του δωδεκαλέπτου με τον Νουόρα (97-80), τους Πίστονς να μειώνουν μέχρι τους 11 (97-86), αλλά εκεί τους Φορμπς – Χόλιντεϊ να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο για το 103-86 που τους κράτησε σε απόσταση και δεν οδήγησε σε… συγκινήσεις έως το φινάλε.

Ένα μπλοκ του Γιάννη στον Ντουμπούγια, με το σκορ στο 118-110 δύο λεπτά πριν από το τέλος και ένα δικό του καλάθι για το 120-110 μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο 1:39, ήταν οι δύο φάσεις που έκριναν οριστικά τον αγώνα.

Σε 36 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 43 πόντους (15/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές), με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει, επίσης, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 τάπα. Για τους Μπακς, που τερμάτισαν το σερί αγώνων με 20+ τρίποντα, είχαν 14/34, ξεχώρισε, επίσης, ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους.

Ο Θανάσης μπήκε στο ματς στο όγδοο λεπτό αλλάζοντας τον Γιάννη, δεν έπαιξε πολύ, έσωσε ένα σουτ που μπλοκαρίστηκε, κέρδισε φάουλ, πέτυχε τις βολές και συνεχίζει μπροστά από τον Ντι Τζέι Γουίλσον στο ροτέισον.

Οι Πίστονς δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Αντετοκούνμπο, έμειναν στη μία νίκη σε επτά αγώνες, και είχαν για πρώτους σκόρερ τους Γκραντ και Ράιτ, 24 πόντους ο καθένας.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 67-56, 97-80, 125-112

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γιάννης Αντετοκούνμπο 43 (15/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Λόπεζ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 15 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 8 (8 ριμπάουντ), Φορμπς 10 (2), Όγκαστιν 11 (3/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (2/2 βολές), Νουόρα 2

Πίστονς (Κέισι): Μπέι 9 (1/6 τρίποντα), Γκραντ 24 (6/15 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Πλάμλι 4 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έλινγκτον 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιζ 7 (1), Ντουμπούγια 13 (3/6 τρίποντα), Μίχαϊλιουκ 13 (3), Ρόουζ 24 (7/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Στούαρντ 4, ΜακΓκρούντερ, Οκαφόρ 2, Ράιτ 2