Serie A: Στη δεύτερη θέση η Νάπολι, 3-0 την Ουντινέζε

Με τον Ορέστη Καρνέζη να επανέρχεται κάτω από τα δοκάρια της και να καταγράφει κάποιες καίριες επεμβάσεις, η Νάπολι επικράτησε 3-0 της Ουντινέζε στο «Φρίουλι», για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Φαμπιάν Ρουίς δεν ήταν στις αρχικές επιλογές του Κάρλο Αντσελότι, επιστρατεύθηκε όμως μόλις στο 4ο λεπτό, αντί του τραυματία Βέρντι, και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μέρτενς (πέναλτι) και Ρογκ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι «παρτενοπέι» δεν άφησαν χαμένη την ευκαιρία που τους έδωσε η Γιουβέντους, η οποία νωρίτερα είχε το πρώτο «στραβοπάτημά» της στη φετινή Serie A (1-1 με την Τζένοα), και πλησίασαν τους πρωταθλητές σε απόσταση τεσσάρων βαθμών.