"Βροχή" γκολ από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ

ισπανικο πρωταθλημα

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ δίνουν τη δική τους μάχη για την κατάκτηση του τίτλου στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι Καταλανοι υποδέχθηκαν την ουραγό Οσασούνα την οποία διέσυραν με 7-1, ενώ η Ρεάλ που έχει τους ίδιους βαθμούς με την Μπαρτσα και παιχνίδι λιγότερο συνέτριψε 6-2 τη Λα Κορούνια στο Ριαθόρ.

Ο Λουίς Ενρίκε αντικατέστησε στο 63΄ τον Λιονέλ Μέσι, που είχε πετύχει μέχρι τότε δύο γκολ, με όλο το γήπεδο να αποθεώνει τον Αργεντινό σταρ, που λίγα 24ωρα νωρίτερα ήταν αυτός που «σκότωσε» τη Ρεάλ στο «Μπερναμπέου». Με τα 7 γκολ που πέτυχαν οι Καταλανοί έφτασαν τα 101 στο πρωτάθλημα.

Η Οσασούνα υποβιβάστηκε και μαθηματικά, ενώ νίκη που ισοδυναμεί με... μισή παραμονή πέτυχε η Λεγανές επί της Λας Πάλμας με 3-0. Βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν με τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Σιόβας.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν κατέβασε τη Ρεάλ στο «Ριαθόρ» με αρκετούς αναπληρωματικούς και είδε τους παίκτες του να επικρατούν με το τελικό 6-2. Ο Ίσκο πήρε ρόλο πρωταγωνιστή και σκόραρε στο 77’, ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Χάμες Ροντρίγκες. Σκόρερ χρίστηκαν οι Λούκας Βάθκεθ και Καζεμίρο, ενώ ο Χοσέλου μείωσε για τους γηπεδούχους, που είχαν σκοράρει και στο 35’ με τον Αντόνε.

Η 34η αγωνιστική:

Τρίτη 25 Απιρλίου
Χιχόν - Εσπανιόλ 1-1 (39' Βίκτορ - 55' Μορένο)
Γρανάδα - Μάλαγα 0-2 (47', 92' Σάντρο Ραμίρεθ)
Ατλέτικο - Βιγιαρεάλ 0-1 (82' Σοριάνο)

Τετάρτη 26 Απριλίου
Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 7-1 (12', 61' Μέσι, 30', 57' Γκόμες, 64', 85' Αλκάθερ, 67' πεν. Μαστσεράνο - 48' Τόρες)
Λεγκανές - Λας Πάλμας 3-0 (55', 61' πεν. Λουσιάνο, 59' Γκερέρο)
Βαλένθια - Σοθιεδάδ 2-3 (68' πεν. Νανί, 72' Τζάτζα - 1' αυτ. Άλβες, 30' πεν. Ζοζέ, 65' Οϊαρθάμπαλ)
Ντεπορτίβο - Ρεάλ 2-6 (35' Αντόνε, 84' Χοσέλου - 1' Μοράτα, 14', 66' Ροντρίγκες, 44' Βάθκεθ, 77' Ίσκο, 87' Καζεμίρο)