«Λύγισε» τον Παναθηναϊκό και πήρε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός!

Ένας αποφασισμένος Παναθηναϊκός… άγγιξε το break στο ΣΕΦ, αλλά τα δικά του λάθη έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να κάνει το πρώτο βήμα στους τελικούς της Basket League, επικρατώντας 73-70.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ντέρμπι για τρία δεκάλεπτο, μπαίνοντας στο τέταρτο με το +13 (61-48). Στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους και πήραν ακόμη και το προβάδισμα (65-66), στο 38'. Ωστόσο, ένα αχρείαστο φάουλ του Αγραβάνη στη λήξη της επίθεσης στον Γουόκαπ «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι ανέκτησαν τον έλεγχο και με μεγάλη ψυχραιμία στη... ρουλέτα των βολών έφτασαν στη 14η σερί νίκη τους επί του «αιωνίου» αντιπάλου σε όλες τις διοργανώσεις.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Βεζένκοφ με 20 πόντους (εκ των οποίων οι 16π. στο πρώτο δεκάλεπτο και 7 ριμπάουντ), με τον Γουόκαπ να προσθέτει 13π. και τον Σλούκα 12π.

Από το «τριφύλλι», ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Λι με 17π. και 14π. αντίστοιχα, με τον Αμερικανό να μοιράζει και 8 ασίστ.