Προμηθέας Πάτρας - Παναθηναϊκός 67-76

Πρωταγωνιστής ο Ουάιτ

Ο Παναθηναϊκός ήταν... σβηστός στην Πάτρα, αλλά ο Ντάριλ Μέικον ήταν «καυτός» και με 29 πόντους οδήγησε το «τριφύλλι» στην επικράτηση με 76-67 κόντρα στον Προμηθέα, πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο.

O Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη και διάθεση στην αναμέτρηση, αλλά ήταν άστοχος στα πρώτα 5 λεπτά, έχοντας 2/7 σουτ εντός πεδιάς, με τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται στην επιθετική δυστοκία του «τριφυλλιού» και να προηγείται με 9-5 στο 5'. Οι «πράσινοι» πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, με τον Παπαγιάννη να ανεβάζει απόδοση και τον Μέικον στο 7' να δίνει προβάδισμα και πάλι στους παίκτες του Βόβορα με 11-12. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-16 στο 10', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 12-18 στο 11', αλλά ο Προμηθέας μάζεψε γρήγορο τη διαφορά που πήγε να δημιουργήσει το «τριφύλλι» και μειώνει σε 16-18 στο 13'. Οι παίκτες του Βόβορα όμως είχαν ξεκινήσει να βρίσκουν τα πατήματά τους επιθετικά και ξέφυγαν και πάλι στο 15' με 18-25, με πρωταγωνιστή τον Ουάιτ που είχε 10 πόντους. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 17΄ έπιασε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκορ (20-32). Το «τριφύλλι» έχασε τη συγκέντρωσή του στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας τη ευκαιρία στον Προμηθέα να μειώσει σε 29-34, με σερί 7-0, με τους «πράσινους» να έχουν υποπέσει σε 6 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να μειώνει σε απόσταση αναπνοής (36-38) στο 23'. Οι φωνές του Βόβορα έπιασαν άμεσα τόπο, με τον Μέικον να παίρνει στις πλάτες του το «τριφύλλι» επιθετικά, να φτάνει τους 14 πόντους, με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν και πάλι με διψήφια διαφορά στο ματς (36-47), έχοντας ανεβάσει την πίεση και στην άμυνα. Οι «πράσινοι» ωστόσο και πάλι δεν κατάφεραν να αποφύγουν τα λάθη, επιτρέποντας εκ νέου στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ, μειώνοντας σε 44-51 στο 27'. Ο Παναθηναϊκός έκοψε τον αέρα των Πατρινών και με τον Μέικον και πάλι μπροστάρη διαμόρφωσε στο 29' το 46-54, με τον Προμηθέα να μειώνει και πάλι σε 53-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βάζοντας «φωτιά» στην τελευταία στροφή του ματς.

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Προμηθέας μείωσε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας στο 56-58 στο 31'. Ο Μέικον όμως το είχε πάρει προσωπικά και με συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε στο «τριφύλλι» προβάδισμα με 58-65 στο 33'. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, φτάνοντας τους 26 πόντους, με τον Παναθηναϊκό στο 34' να ξεφεύγει με 60-68. Στο 35' ο Μποχωρίδης με τρίτο του τρίποντο (3/3) διαμόρφωσε το 60-71, δίνοντας σαφές προβάδισμα στους «πράσινους» για τη νίκη. Οι «πράσινοι» δεν είχαν όρεξη για αστεία στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και με το τελικό 67-76 πέρασαν και από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76