Με buzzer beater του Όγκμποε η νίκη της ΑΕΛ

1-0 τον Πιερικό

Είδε κι έπαθε η ΑΕΛ για να νικήσει στη Λάρισα τον Πιερικό με 1-0 και να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Βέροια στους 8 βαθμούς, με τους «βυσσινί» να έχουν κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του θεσσαλικού κάμπου σημείωσε με κεφαλιά ο Όγκμποε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μια άλλη ομάδα της Θεσσαλίας, η Αναγέννηση Καρδίτσας, που βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, ηττήθηκε (1-2) από την άλλη ομάδα της Λάρισας, τον Απόλλωνα, στο ντέρμπι της συγκεκριμένης περιφερειακής ενότητας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με πέναλτι του Βίγια στο 10΄ και σουτ του Νούσιου στο 55΄, για να μειώσει η Αναγέννηση με τον Μπαντιμπανγκά στο 90΄.

Ο ΠΑΟΚ Β΄ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Θεσπρωτού παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία, ενώ η ουραγός Καβάλα πέρασε με νίκη 2-0 (55΄ Έμπερτ σουτ, 90΄+3 Οκάν) από την έδρα του (προτελευταίου) Ολυμπιακού Βόλου.