Basket League, Άρης - ΑΕΚ 59-70: Σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα με όπλο την άμυνα

Δεύτερη σερί νίκη μέσα στη σεζόν για την ΑΕΚ μετά την επικράτηση επί της Ραμάτ Γκαν στο ΒCL. Η Ένωση επικράτησε με 70-59 του Άρη μέσα στο Nick Galis Hall για την πρεμιέρα της Stoiximan GBL σε ματς που οι άμυνες είχαν την τιμητική τους. Η Βασίλισσα ανέβασε τον ρυθμό της στην τελευταία περίοδο, έπαιξε καλή άμυνα, έβαλε σημαντικά σουτ και έφτασε στη νίκη.

Για τους νικητές ο Κουζμίνσκας που ανέλαβε δράση στο 4ο δεκάλεπτο μέτρησε 12 πόντους, Χαμπ είχε 10, ενώ ο Μπράις μέτρησε 18 πόντους. Από την άλλη πλευρα ο Γούντμπερι μέτρησε 15 και ο Ντε Τζούλιους είχε 17. Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Σάκοτα στην 4η περίοδο και στις δύο μεριές του παρκέ.

O Mαντζούκας και ο Ντε Τζούλιους με τρίποντα έφεραν το ματς στο 9-4 υπέρ του Άρη, με την ΑΕΚ να ψάχνει λύσεις στα πρώτα λεπτά. Ο Χαμπ με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τη Ραμάτ Γκαν, έκανε το 9-9, φτάνοντας στους 5 πόντους. Ο Ρόμπερτς έκανε το 15-9 για τους γηπεδούχους και ο Σάκοτα κάλεσε εσπευσμένα timeout. O Χέιλ διαμόρφωσε το 17-14 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Νετζήπογλου μείωσε στον πόντο στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου για το 17-16. Ο Κουζμίνσκας έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ για το 17-19 στο 12'. Ο Μπράις με τρίποντο έγραψε το 19-24, αλλά ο Νόλεϊ μείωσε άμεσα σε 21-24. Ο Τολιόπουλος έκανε το 27-24 για τον Άρη, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Χέιλ έκανε το 31-34 για την Βασίλισσα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως ο Γούντμπερι απάντησε άμεσα για τον αυτοκράτορα. Ο Γκόλντεν με έξοχη ασίστ βρήκε τον Χαμπ που έκανε το 34-40 στα μέσα της τρίτης περιόδου, δίνοντας άερα στην ΑΕΚ. Ο Γούντμπερι μείωσε γρήγορα σε 38-40. Οι δύο ομάδες άρχισαν να βιάζονται και να κάνουν λάθη στα επόμενα λεπτά, με τον Φλιώνη να σκοράρει για το 40-42 στο 28'.

Ο Γκρει ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με γκολ-φάουλ για το 41-46, ενώ ο Κουζμίνσκας έκανε το 42-49 με μεγάλο τρίποντο. Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Ντε Τζούλιους πάντως να ρίχνει τη διαφορά στους 9 για το 45-54. Ο Κουζμίνσκας έκανε το 49-60 με προσπάθεια κοντά στο καλάθι. Ο Κουζμίνσκας με μεγάλο τρίποντο έκανε το 51-64 στο 36' και το ματς άρχισε να παίρνει τον δρόμο του, με τη Βασίλισσα να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η ΑΕΚ έκανε πολύ καλή 4η περίοδο, είχε παραπάνω ριμπάουντ (41 αντί 34), λιγότερα λάθη (12 αντί 17), ενώ έπαιξε σπουδαία άμυνα. Ο Άρης σούταρε με 38% εντός παιδιάς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μπράις ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους. Πρώτος σκόρερ του ματς.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Νόλεϊ είχε μόλις τρεις πόντους και 1/7 σουτ και δεν βοήθησε

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Γούντμπερι και Ντε Τζούλιους είχαν 17 και 15 αλλά δεν έφταναν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 1/6 δίποντα του Νόλεϊ και το 7/9 σουτ του Μπράις.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κουζμίνσκας με 12 πόντους και μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο και ο Χαμπ με 10 και 4 ασίστ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ υποδέχεται την Καρδίτσα το Σάββατο 12 Οκτώβρη, ενώ ο Άρης κοντράρεται με την Λιετκαμπέλις εκτός έδρας στις 8/10 για το Eurocup.