Μπράιτον - Νότιγχαμ 2-2: Οι ρεντς των 10 παικτών κράτησαν το αήττητο στο "Amex"

Η Νότιγχαμ επιβεβαίωσε την ισχυρή δυναμική της από την εκκίνηση της σεζόν, με τους ρεντς του Νούνο Εσπίριτο Σάντο να αποσπούν εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) απέναντι στη Μπράιτον και να διατηρούν το αήττητό τους στη φετινή Premier League.

Η Νότιγχαμ έδειξε τα δόντια της σε κάθε ενδιαφερόμενο με την τεράστια νίκη της με 1-0 στο "Άνφιλντ" επί της Λίβερπουλ την περασμένη εβδομάδα και το απόγευμα της Κυριακής (22/9) απέδειξε για ακόμη μία φορά πως έχει χτιστεί φέτος πάνω σε ισχυρά θεμέλια.

Και αυτό γιατί σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα όπως η Μπράιτον (δίχως ήττα φέτος) μπόρεσε να μείνει όρθια αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), για να διατηρήσει έτσι το αήττητό της στη φετινή Premier League έχοντας απολογισμό 2 νικών και 3 ισοπαλιών στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Το ματς στο Amex ήταν αμφίρροπο κα συναρπαστικό, με το πρώτο μέρος να έχει μάλιστα ανατροπή. Η Νότιγχαμ άνοιξε το σκορ στο 13' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουντ (το κέρδισε ο Χάντσον-Οντόι) αλλά η Μπράιτον έφερε τούμπα την κατάσταση μέσα σε μερικά λεπτά, με τον Χίλσεγουντ να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 42' και τον Γουέλμπεκ να βάζει μπροστά στο σκορ τους γλάρους στο 45" με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι ρεντς δεν παράτησαν όμως το παιχνίδι και στο 70' έφτασαν στην ισοφάριση μέσα από άριστη αντεπίθεση που είχε ως τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Σόσα, με τον Γκιμπς-Γουάιτ να αποβάλλεται στο 83ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά την ομάδα του να αντέχει την πίεση της Μπράιτον και να πανηγυρίζει στο φινάλε έναν σημαντικό εκτός έδρας βαθμό.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούχεν, Φέλτμαν, Φαν Χέκε, Ντανκ, Εστουπινιάν (82' Φέργκιουσον), Χίνσελγουντ, Μπαλεμπά (62' Βίφερ), Αντιγκρά (63' Μίντεχ), Ρούτερ (71' Πέδρο), Μιτόμα, Γουέλμπεκ
ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Σελς, Άινα, Μιλένκοβιτς, Μουρίλο, Μορένο (46' Γουίλιαμς), Άντερσον (59' Σόσα), Γουόρντ-Πράους (46' Γέιτς), Ελάνγκα (46' Ζότα Σίλβα), Γκιμπς-Γουάιτ, Χάντσον-Οντόι, Γουντ (72' Μοράτο)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 0-3 (4',18' Τζάκσον, 47' Πάλμερ)
Άστον Βίλα - Γουλβς 3-1 (73' Γουότκινς, 88' Κόνσα, 90+4' Ντουράν / 25' Κούνια)
Φούλαμ - Νιούκαστλ 3-1 (5' Χιμένες, 22' Σμιθ Ρόου, 90+2' Νέλσον / 46' Μπαρνς)
Σαουθάμπτον - Ίπσουιτς 1-1 (5' Ντίμπλινγκ / 90+5' Μόρσι)
Τότεναμ - Μπρέντφορντ 3-1 (8' Σολάνκε, 28' Τζόνσον, 85' Μάντισον / 1' Εμπεουμό)
Λέστερ - Έβερτον 1-1 (74' Μαβιντίντι / 12' Εντιαγέ)
Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-0 (26' 28' Ντίας, 37' Νούνιες)
Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
Μπράιτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2 (42' Χίνσελγουντ, 45' Γουέλμπεκ / 13' πεν. Γουντ, 70' Σόσα)
22/09 18:30 Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ