Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους - Το δεύτερο χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ και ΒΙΝΤΕΟ

Με δεύτερο τον Βραζιλιάνο

Το Χρυσό κατέκτησε ο ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίκων, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Άψογος στο πρόγραμμά του με βαθμολογία 16.000.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν από την αρχή η μεγάλη ελπίδας της Ελλάδας για ένα δεύτερο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς πέρασε ως δεύτερος στον τελικό.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής (και πρωταθλητής Ευρώπης) στους κρίκους επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και εκτελώντας άψογα το πρόγραμμα του προκρίθηκε με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στον τελικό (έχοντας 15.833 βαθμούς).

Ο Έλληνας πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης, στέφθηκε και Ολυμπιονίκης με 16,000 βαθμούς στον τελικό του οργάνου και με μια άσκηση που είχε συντελεστή δυσκολίας 6,80 και βαθμολογήθηκε με 9,200 στην εκτέλεση.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική γυμναστική μετά από 12 χρόνια, τότε που στην Αθήνα το 2004 ο Δημοσθέσης Ταμπάκος είχε κατακτήσει κι αυτός το χρυσό στους κρίκους.

Το ασημένιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Αρτούρ Ζανέτι με 15,766 (6,70) και το χάλκινο ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν με 15,700β. (6,80)