Νίκη της Παναχαϊκής στο βόλεϊ με ανατροπή επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Εντός έδρας

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, τελικά η ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας με 3-2 (17-25, 25-21, 17-25,25-18, 15-10) σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 17η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα» με αποτέλεσμα να κατακτήσει δυο σημαντικούς βαθμούς στη προσπάθεια της για παραμονή.

Στο πρώτο σετ, η Παναχαϊκή δεν ξεκίνησε δυνατά σε αντίθεση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο οποίος χάρη στο σερβίς προκάλεσε ζημιά στην υποδοχή των κοκκινόμαυρων και πήρε προβάδισμα από νωρίς.
Οι «ακρίτες» προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ και να προηγηθούν με 1-0.
Στο δεύτερο στ η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη, μετά τους πρώτους πόντους που πήγαινε χέρι-χέρι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 16-12 και 20-16 για να κατακτήσει το σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1.
Στο τρίτο σετ, μετά τους πρώτους πόντους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με «όπλο» το καλό σερβίς αλλά και τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήραν προβάδισμα με 16-14 και στη συνέχεια κατέκτησαν σχετικά εύκολα το σετ για να προηγηθούν με 2-1.
Στο 4ο σετ ήταν η σειρά της Πατρινής ομάδας να επιβάλει το ρυθμό της. Η καλή υποδοχή, το μπλοκ αλλά και η άνοδος του Νίκου Ρουμελιώτη ήταν οι λόγοι που πήρε προβάδισμα με 12-8, 16-12 και 21-17 για να φτάσει στην κατάκτηση του και να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ.
Στο ται-μπρεικ έγινε μεγάλη μάχη, η Πατρινή ομάδα με το μπλοκ της προηγήθηκε με 8-6 και 11-7 όμως ο Εθνικός μείωσε σε 11-9 αλλά οι παίκτες του Λυκούδη ήταν αποφασισμένοι και εκμεταλευομενοι και τα λάθη του Εθνικού πήραν το σετ και μαζί τη σπουδαία νίκη με 3-2.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-4, 13-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-18
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106΄.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ – 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ – 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ – 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ – 10% άριστες), Τουρανγάνιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ – 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο αρχηγός της Παναχαικης, Νίκος Ρουμελιώτης πήρε το βραβείο του mvp της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της ομάδας βόλεϊ της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης, είπε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά και δεν είχαμε φρεσκάδα στις κινήσεις μας. Είχαμε «αδειάσει» από τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά μετά το 1ο σετ μαζέψαμε τα λάθη μας και αποκτήσαμε τακτική και υπομονή στο παιχνίδι μας. Κερδίσαμε εμείς αλλά κερδίζουν και οι ομάδες που επίσης μάχονται για την παραμονή μας οπότε η μάχη θα είναι σκληρή μέχρι το τέλος. Είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη διότι ο Εθνικός είναι πολύ καλή και συγκροτημένη. Ο αγώνας κρίθηκε από τη βελτίωση μας στην πίσω ζώνη και στην άμυνα μετά το 1ο σετ».
Από τους παίκτες ο Ισπανός κεντρικός Τζούλιαν Τόρρες τόνισε: «Ηταν μια πολύ σπουδαία νίκη και κατακτήσαμε δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς στη προσπάθεια μας για παραμονή. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι πολύ καλή ομάδα και το έδειξε σε ολη την διάρκεια του αγώνα. Παρότι βρεθήκανε πίσω στο σκορ αλλά και το γεγονός ότι είχαμε ορισμένα προβλήματα τραυματισμών, δείξαμε πάθος και θέληση και καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη που νομίζω ότι την αξίζαμε».

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης, δήλωσε: «Πρώτα από όλα θα ευχηθώ περαστικά στον αθλητή μου τον Φόγερ και ελπίζω να μην έχει τραυματιστεί σοβαρά. Σε ότι αφορά το παιχνίδι, έχουμε πει ότι για να κερδίζουμε πρέπει να έχουμε και δειαρκεία και επίσης ότι δεν τελειώνει ο αγώνας στο 2-1. Σήμερα δεν είχαμε διάρκεια και δεν είχαμε καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να χάσουμε μέσα σε μια δύσκολη έδρα και από ομάδα που ήταν αρκετή καλή μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Κρατάμε την κατάκτηση του ενός βαθμού και κοιτάζουμε τη συνέχεια. Καλή συνέχεια και στην Παναχαϊκή».