Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε στη "βροχή" τριπόντων της Λοκομοτίβ και έχασε με 76-67

η τριτη ήττα για τους "πράσινους"

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να περιορίσει τη... βροχή τριπόντων της Λοκομοτίβ Κουμπάν στον επίλογο της αναμέτρησης (σ.σ. μέτρησε 7/8) και ηττήθηκε για τρίτη φορά εφέτος σε ισάριθμες αναμετρήσεις από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 76-67 στο Κράσνονταρ, για την 4η αγωνιστική της φάσης των «16» της Euroleague, και υπέστησαν την 3η ήττα τους στον 5ο όμιλο και 2η διαδοχική.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας δεν κατάφεραν να... εξαργυρώσουν την επιθετική και αμυντική προσήλωση του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκαν με +12 πόντους, με την έλλειψη διάρκειας να κάνει την επανεμφάνιση της και τη διαφορά να γίνεται καπνός... Ωστόσο, με κάποια ξεσπάσματα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι, χωρίς όμως να οικοδομήσουν και πάλι διαφορά ασφαλείας, ελέω των αδικαιολόγητων λαθών (15).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φώτσης προσπάθησε από τα 6.75 (3/3) για την ανατροπή, αλλά οι Ρώσοι είχαν πάρει... φωτιά από την ίδια θέση, μετρώντας 7/8 στο σύνολο και 6/6 στα τελευταία 6 λεπτά(!). Κορυφαίος των νικητών σε αυτό το διάστημα ο Ντρέιπερ (20π.), ο οποίος με 3/3 τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο χάρισε στην Λοκομοτίβ την 3η της νίκη στο 5ο όμιλο. Από τους «πράσινους» ξεχώρισαν οι Φελντέιν (13π.), Φώτσης (12π.) και Γιάνκοβιτς (12π.), με τον τελευταίο να σημειώνει τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ένας άνευρος σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκός στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης «έβλεπε» τη Λοκομοτίβ να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ και να προηγηείται με 12-0(!). Ωστόσο το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο Τζόρτζεβιτς στο 5΄ αφύπνισε τους «πράσινους», οι οποίοι στην επιστροφή τους στον αγωνιστικό χώρο έδωσαν αμυντικό ρεσιτάλ και με τρία διαδοχικά κλεψίματα, που αξιοποιήθηκαν με ισάριθμους αιφνιδιασμούς, μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Ακολούθησε ένα επιθετικό κρεσέντο του Γιάνκοβιτς (10 πόντοι στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου με 2 κολλητά τρίποντα και 2/2διπ., 2/2τρ.) και η απόλυτη κυριαρχία του Ραντούλιτσα κάτω από τα καλάθια για να προσπεράσει με επιμέρους σκορ 2-16 ο Παναθηναϊκός στο 8΄ (14-16) και να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-22. Εξαιρετική δουλειά και από τον Καλάθη σε αυτό το διάστημα σε άμυνα, οργάνωση και δημιουργία (3ασ.).

Ο ασφυκτικός αμυντικός κλοιός των «πράσινων» συνεχίστηκε μέχρι το 17΄, όταν κράτησε στους 2 πόντους τους Ρώσους και με επιμέρους σκορ 2-14 εκτόξευσε τη διαφορά στο 17΄ στους +12 πόντους (24-36). Η συνήθης, όμως, έλλειψη διάρκειας των Κυπελλούχων Ελλάδας έκανε την επανεμφάνιση της, τα λάθη (έφτασε τα 7 στο 20΄) σε άμυνα και επίθεση είχαν την τιμητική τους και η Λοκομοτίβ με επιμέρους σκορ 14-3 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (38-39).

Οι «πράσινοι», πάντως, κατάφεραν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης να κρατήσουν στους 2 πόντους τον φονέα του ΟΑΚΑ, Μάλκολμ Ντιλέινι, όχι όμως και τον Άντονι Ράντολφ (11π.), με τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ να βρίσκει λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, αλλά και από μακρινή απόσταση, με τους ψηλούς τους Παναθηναϊκού να μην μπορούν να τον ακολουθήσουν.

Με τον Καλάθη να συμπληρώνει γρήγορα τα 3 φάουλ και να κάθεται στον πάγκο, τον Πάβλοβιτς να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη και να είναι εξαιρετικά άστοχος, ακόμα και στις βολές, ο Παναθηναϊκός, που είχε πρόβλημα στη δημιουργία, βρέθηκε και πάλι στο -5 (50-45 στο 27΄), ενώ μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -2 (53-51 στο 30΄).

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην τελευταίο περίοδο με τον Φώτση να οργιάζει από τα 6.75 (3 σερί) και να γράφει το 64-64 στο 37΄. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκε ο Ντρέιπερ, με τον Αμερικανό πλέι μέικερ να απαντά από την ίδια θέση (3/3) και να σφραγίζει την επιτυχία για την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Μαντίλα (Φινλανδία)

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (3), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 11 (1), Ντρέιπερ 20 (6), Κλαβέρ 4, Κολιούσκιν, Βορόνοφ 6, Ζούμπκοφ 9 (2), Μπρόκχοφ 8 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (3), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (8 ασ.), Κούζμιτς 2.