Ισλανδία – Τουρκία 2-4: Χορταστικό ματς με ανατροπές, πέναλτι και VAR

Γκολ από τα αποδυτήρια για την Ισλανδία και γκολ μόλις στο 3ο λεπτό από τον Όσκαρτσον που διέσχισε το μισό γήπεδο και εκτέλεσε τον Τσακίρ (1-0).

Οι Τούρκοι χωρίς κλασικό σέντερ φορ στο αρχικό σχήμα, προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά οι τελικές τους σταμάτησαν πάνω στον Βάλντιμαρσον. Η κορυφαία φάση πάντως πριν φύγει το ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους που ενόχλησαν τον Τσακίρ που με δυσκολία κράτησε το 1-0.

Τρελό ματς στο δεύτερο ημίχρονο! Η Τουρκία μπήκε δυνατά και ισοφάρισε με τον Καχβετσί (1-1, 62ο λεπτό), μέσα σε 5 λεπτά γύρισε το ματς με το πέναλτι του Τσαλχάνογλου (1-2, 67ο λεπτό), η Ισλανδία με τον μικρό Γκουντγιόνσεν ισοφάρισε (2-2, 83ο λεπτό), όμως τα λάθη πληρώνονται και έκανε μεγάλο λάθος ο Βάλντιμαρσον για να σκοράρει ο Γκιουλέρ (2-3, 88ο λεπτό). Το τελικό 2-4 έγραψε με εκπληκτικό τρόπο ο Ακτούρκογλου στο 95′ (2-4).

Πρώτη και αήττητη η Τουρκία έφτασε τους 10 βαθμούς. 3η έμεινε η Ισλανδία που θα παλέψει με Μαυροβούνιο για να διατηρηθεί στην κατηγορία.