Basket League, Μαρούσι - Προμηθέας 80-84: Δύσκολο, αλλά νικηφόρο «ποδαρικό» για τους Πατρινούς!

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Stoiximan GBL, στο κλειστό του Αγίου Θωμά, το Μαρούσι υποδέχτηκε τον Προμηθέα. Η ομάδα από την Πάτρα δυσκολεύτηκε καθώς οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά σκληροί, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-80 και να μπει με το δεξί στη νέα σεζόν.

Το Μαρούσι προηγήθηκε με ένα σερί 6 πόντων του Τανούλη με 6-1 στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να μπορεί να χτίσει παραπάνω τη διαφορά. Ο Προμηθέας στο 4:53 έκανε το 9-9 με τον Γουές Ιβούντου ενώ η πρώτη περίοδο έληξε με το σκορ στο 22-14 υπέρ των γηπεδούχων, έπειτα από τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να «ξεφύγουν» η μία από την άλλη. Στο 5:05 το σκορ ήταν στο 35-33 ενώ στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα από τα βόρεια προάστια πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 46-40.

Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Προμηθέας φάνηκε να παίρνει το πάνω χέρι. Στο 5:21 ο Ιβούντου έκανε το 56-49, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να διατηρούνται μπροστά μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (63-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μαρούσι έκανε την αντεπίθεση του και έφερε ξανά τη διαφορά σε μικρή απόσταση. Στο 5:28 το σκορ ήταν στο 71-68 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 4:19 ο Καραγιαννίδης κέρδισε καλάθι και φάουλ όπου έκανε το 76-70 (4:19) δίνοντας έτσι απόσταση ασφαλείας στους «Πατρινούς».

Ο Ρέινολντς ενώ έμεναν μόλις 11,5 δευτερόλεπτα βρήκε μεγάλο σουτ και μείωσε σε 82-80. Ο Προμηθέας έκανε την επαναφορά και το Μαρούσι άργησε να κάνει φάουλ με αποτέλεσμα να φτάσει το χρονόμετρο στα 3,8 δευτερόλεπτα προτού ο Κένι Γουίλιαμς πάει στις βολές. Εκεί έβαλε 2/2 και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 ενώ οι παίκτες επέστρεψαν στους πάγκους για time out.

Μετά την επαναφορά το Μαρούσι δεν μπόρεσε να βρει στόχο και το ματς ολοκληρώθηκε στο 84-80.

Λίγος πριν τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής των γηπεδούχων, Νίκος Βετούλας αποχώρησε από τον πάγκο έχοντας αποβληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 84-80