Πάτρα: Ο Ηρακλής κέρδισε στην παράταση τον Απόλλωνα

Ο Ηρακλής (4-13) βγήκε νικητής από το σκληρό ροκ της Πάτρας, επικρατώντας με 89-95 του Απόλλωνα (5-12) στην δεύτερη παράταση, κι αναπτερώνει τις ελπίδες του για παραμονή στην Basket League. Πρώτη νίκη για τον Γηραιό μετά από 101 μέρες και το εντός έδρας ματς με τον Ιωνικό!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με επιθετικό μονόλογο και στο πρώτο τρίλεπτο ευτύχησε να προηγηθεί με διαφορά 12 πόντων (2-14) χάρη στους Ρότεν, Γκάρετ, Γουντς και Έιμπραμς. Με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης, αυτοπεποίθηση αλλά και αποτελεσματικές άμυνες.

Οι γηπεδούχοι μετά το εσπευσμένο τάιμ άουτ του Νίκου Βετούλα έδειξαν να ξυπνούν, μειώνοντας σε 10-17 (7') με αιχμή του δόρατος τον Τσαλμπούρη των δύο τριπόντων. Ο Ηρακλής όμως συνέχισε να σκοράρει από την περιφέρεια με τον Έιμπραμς κι έκλεισε το δεκάλεπτο διατηρώντας το +7 (15-22). Ο Απόλλωνας ισορρόπησε στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι (19-26, 12'), αλλά οι Κυανόλευκοι συνέχισαν να προστατεύουν το προβάδισμα των πρώτων λεπτών. Ο ρυθμός έπεσε, οι άμυνες έσφιξαν και πάνω που οι Πατρινοί πίεζαν, ο Ρότεν κρατούσε σε θέση οδηγού τον Γηραιό (25-30, 16'). Μάλιστα ο Γκάρετ με 3/4 βολές στα τελευταία 69'' του α' μέρους, έστελνε τον Γηραιό στα αποδυτήρια με ένα +6 (27-33) που με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, έμοιαζε να είναι δίκαιο.

Στην επανάληψη, ο Τσαλμπούρης έφερε το ματς στο όριο (34-36, 22'), αλλά οι Γουντς κι Έιμπραμς συνέχισαν να προσφέρουν σταθερά λύσεις στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους (36-41, 24'). Τη σκυτάλη πήραν οι Γκάρετ και Ρότεν για το +8 των Κυανολεύκων (40-58), με τους γηπεδούχους πάντως να επιστρέφουν για τα καλά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλο, στην λήξη του δεκαλέπτου, όταν ο Δίπλαρος ροκάνισε στους τέσσερις την διαφορά (49-53, 30'), κρατώντας ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της καθοριστικής περιόδου.

6 λεπτά πριν το φινάλε, με επί μέρους σκορ 2-8 κι έναν εξαιρετικό Τόνι Ρότεν (17π.), οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι (51-61). Ο Ηρακλής συνέχισε να βγάζει πολύτιμες άμυνες κι όσο συνέβαινε αυτό κρατούσε τη τύχη του αγώνα στα χέρια του, για να λάβει τελικά απάντηση από τον Μήτρου-Λονγκ (55-61, 36') που κράτησε ζωντανό τον Απόλλωνα.

Ο Τσαλμπούρης με τρίποντο για το 58-61 έβαζε... φωτιά στο ματς, εντούτοις ο Ηρακλής δεν έχασε τη ψυχραιμία του, κυκλοφόρησε ήρεμα την μπάλα και με ένα μικρό αλλά κρίσιμο 4-0 με τον Γκάρετ (δίποντο, 2/2 βολές) έφτασε ξανά σε μια απόσταση -σχετικής- ασφαλείας (58-64, 38'). Ο Γουντς πέτυχε άλλο ένα υψίστης σημασίας καλάθι για το 60-66, με τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει το 62-66 από την γραμμή, 1'28'' πριν το τέλος. Στα 10'' ο Ελληνοκαναδός γκαρντ έγραψε και το 64-66 στα 10'', με τον Έιμπραμς να κάνει ακολούθως 1/2 από την γραμμή των βολών (64-67) και τον Απόλλωνα να έχει τα τελευταία 4 δευτερόλεπτα για να βρει σουτ ισοφάρισης. Ο Ηρακλής επέλεξε να μην κάνει φάουλ, ο Μήτρου-Λονγκ έφτασε ταχύτατα κι ανενόχλητος ως την καρδιά της ρακέτας του Γηραιού, την έσπασε έξω στον Τσαλμπούρη, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα για τρεις κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Η παράταση του Γουντς, αλλά ο ΜακΛίν «μίλησε» τελευταίος

Σα να μην έφτανε αυτό για τον Ηρακλή, μετά από μόλις 13'' στο έξτρα πεντάλεπτο, αποχώρησε υποβασταζόμενος ο Τόνι Ρότεν μετά από άσχημη πτώση του στο παρκέ. Ο πρώην NBAer δεν ήταν σε θέση να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Μέξα να χάνει μια πολύτιμη λύση.

Ο Σίμονς έδωσε το προβάδισμα στους Πατρινούς (71-69, 42'), ο Γκάρετ ισοφάρισε (71-71, 43') κι ύστερα μίλησαν κατά κύριο λόγο οι άμυνες. 1'09'' πριν το τέλος της παράτασης, ο Γουντς σκόραρε από την γωνία για το 71-74, με τον Σίμονς να απαντά στα 44'' (74-74), όμως ο Αμερικανός του Ηρακλή είχε κρατημένο κι άλλο τρίποντο την ύστατη ώρα (74-77). Ο Γουντς εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή της παράτασης και με 2/2 βολές στα 12.5'' έστειλε τους Θεσσαλονικείς στο +3 (76-79) και κατ' επέκταση πολύ κοντά στη νίκη. Για δεύτερη φορά όμως ο Ηρακλής την άφησε να του... ξεγλιστρήσει, με τον Τρε ΜακΛίν να ισοφαρίζει σε 80-80 στα 3'' - αφού νωρίτερα ο Σταμάτης είχε γράψει 1/2 βολές όπως ο Έιμπραμς στην κανονική διάρκεια - και να δημιουργεί μια νέα παράταση!

Ο Έιμπραμς έδωσε στον Απόλλωνα τις «χαριστικές βολές»

Προσεγγίζοντας πια τα 50 λεπτά αγωνιστικού χώρου στο κλειστό της Περιβόλας, ο Ηρακλής ανέκτησε με τρίποντο του Έιμπραμς το προβάδισμα (82-83, 46') και λίγο αργότερα ο Παπαδάκης με 2/2 βολές έδινε ψυχολογικό αβαντάζ τριών πόντων (82-85, 47') στο σύνολο του Μέξα. Η νέα τρίποντη βόμβα του Έιμπραμς, 39'' πριν το τέλος και της δεύτερης παράτασης, μετέτρεπε σε φαβορί - για τρίτη φορά μέσα στο ίδιο ματς - τον Ηρακλή (85-90), σε μια χρονική στιγμή όπου οι παίκτες και των δύο ομάδων έμοιαζαν πολύ κουρασμένοι. Ο Μήτρου-Λονγκ έκανε το 89-93 στα 10'', όμως ο ψύχραιμος Παπαδάκης διαμόρφωσε από την γραμμή το 89-95, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67 (κ.δ.), 80-80 (1η παρ.), 89-95 (2η παρ.).