Ο τερματοφύλακας που... περίμενε στην ομίχλη: Μια απίστευτη χριστουγεννιάτικη ιστορία του 1937!

Σαν σήμερα, λοιπόν, πίσω στο μακρινό 1937 και στην περίφημη «Boxing Day» του αγγλικού πρωταθλήματος, η Τσέλσι αντιμετώπιζε την Τσάρλτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Όπως έγραψε το gazzetta.gr, νωρίτερα εκε;iνη την ημέρα, ένα πυκνό πέπλο ομίχλης είχε καλύψει το νησί, οδηγώντας πολλά ματς σε αναβολή. Αντίθετα, ο διαιτητής της αναμέτρησης των «μπλε» με την Τσάρλτον, έκρινε ότι ο αγώνας μπορούσε να διεξαχθεί και έδωσε εντολή να ξεκινήσει το παιχνίδι

Κάποια στιγμή, ωστόσο, αναγκάστηκε να το διακόψει για λίγα λεπτά, προτού δώσει εντολή να συνεχιστεί εκ νέου.

Καθώς κυλούσε ο χρόνος και με το σκορ στο 1-1, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Σαμ Μπάρτραμ, δεν έβλεπε... δράση μπροστά στην εστία του.  Στην πραγματικότητα, η ομίχλη είχε σκεπάσει βαριά το γήπεδο και δεν έβλεπε κανέναν μπροστά του.

Αν και είχε περάσει αρκετή ώρα από τότε που είχε να συμβεί το παραμικρό στον αγώνα, δεν προβληματίστηκε, ούτε καν από το γεγονός ότι δεν άκουγε φωνές από την εξέδρα. Ξαφνικά, διέκρινε αμυδρά μία φιγούρα να τον πλησιάζει. Ετοιμάστηκε για επέμβαση.

Ωστόσο, έμεινε έκπληκτός, όταν είδε ότι ο άντρας που πήγαινε προς το μέρος του, ήταν αστυνομικός. «Τι στο καλό κάνεις εσύ εδώ;» ρώτησε ο Μπάρτραμ. «Φίλε μου, το παιχνίδι έχει διακοπεί εδώ και 15 λεπτά. Δεν υπάρχει κανείς άλλος στο άδειο αυτό γήπεδο. Μόνο εσύ» ήταν η απάντηση του αστυνομικού...

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μπάρτραμ βρισκόταν στα αποδυτήρια, όπου γνώριζε την... αποθέωση και τα πειράγματα των συμπαικτών του, έχοντας μόλις δημιουργήσει μία ιστορία που θα έμενε ανεξίτηλα γραμμένη στα κιτάπια του αγγλικού ποδοσφαίρου. Όπως εξομολογήθηκε αργότερα, δεν είχε ακούσει καν το σφύριγμα του διαιτητή, που διέκοψε οριστικά το ματς και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια...

Η φιγούρα του κοκκινομάλλη γκολκίπερ με τα γάντια να παραμένει μόνος του κάτω από τα δοκάρια... ελπίζοντας σε μια επέμβαση και ας μην έβλεπε τίποτα από την ομίχλη, δεν θα ξεχαστεί ποτέ από τους Αγγλους, που ξέρουν να τηρούν τις παραδόσεις και να δοξάζουν τους ήρωες της Κυριακής.

Ο Μπάρτραμ έφυγε από τη ζωή το 1981, αλλά το άγαλμα του βρίσκεται στην κεντρική είσοδο του «Βάλεϊ», ώστε να το προσέχει για πάντα.