Κόπα Άφρικα: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε το Καμερούν, 2-0 τη Γουινέα Μπισάου

Το Καμερούν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Γουϊνέα Μπισάου στο «Ισμαΐλια Στάντιουμ», αλλά τελικά επιβλήθηκε με 2-0 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 6ο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Οι «αδάμαστοι λέοντες» ξεκίνησαν νικηφόρα την προσπάθεια να υπερασπιστούν τον τίτλο τους, χάρις στα γκολ που πέτυχαν σε λιγότερο από 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ, μάλιστα, άνοιξε ο αμυντικός του Πανιωνίου, Γιάγια Μπανανά, στο 66ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Στεφάν Μπαοκέν της Ανζέ «σφράγισε» το «τρίποντο» για το συγκρότημα του Κλάρενς Ζέεντορφ.

Καμερούν: Οανανά, Μπανανά, Ογιονγκό, Μαντζιέκ, Ντζουμ (67’ Μπαοκέν), Νταβά, Τσούπο Μότινγκ (79’ Μπουμάλ), Νγκαντέ, Ανγκισά, Μπασογκόγκ, Τοκό Εκαμπί (67’ Εντζιέ)

Γουϊνέα: Μέντες, Καντέ, Χουάρι, Νάντζιακ, Μανσόνι, Ρουντίνιλσον Σίλβα, Τόνι Σίλβα (71’ Μπαλντέ), Ζεζίνιο, Πελέ, Φρ.Μεντί (81’ Μέντες), Πικέτι (75’ Ζορζίνιο)