NBA: Δεύτερη νίκη για Αντετοκούνμπο και Μπακς στους τελικούς της Ανατολής

Δύο νίκες μακριά από την πρώτη τους παρουσία σε τελικούς του ΝΒΑ μετά από 25 χρόνια βρίσκονται οι Μπακς. Με οδηγό έναν… εξωγήινο Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν εύκολα (αφού η διαφορά έφτασε και στο +28) των Ράπτορς με 125-103 κι έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Ανατολής. Πλέον έχοντας υπερασπιστεί την έδρα τους ταξιδεύουν για δύο ματς στο Τορόντο, με το πρώτο να διεξάγεται ξημερώματα Δευτέρας (02:00).

Ο Greek Freak, που έκανε νταμπλ-νταμπλ σε 18 λεπτά (!), ήταν ξανά ισοπεδωτικός έχοντας 30 πόντους με 9/12 βολές, 9/16 δίποντα και 1/4 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 35 λεπτά. Οι Ερσάν Ιλιασόβα με 17 και Νίκολα Μίροτιτς με 15 πόντους έδωσαν πολύτιμες βοήθειες στον ηγέτη τους.

Ο Κογουάι Λέοναρντ με 31 πόντους, αλλά τους περισσότερους όταν ήδη είχαν ξεφύγει οι Μπακς, διασώθηκε από τους Ράπτορς.

Το ματς

Ο Γιάννης έδωσε από νωρίς το σύνθημα σε άμυνα κι επίθεση, 9-0. Το πελαγωμένο εξ αρχής Τορόντο βρήκε προσωρινά κάποιες λύσεις πλησιάζοντας στους έξι, 21-15, αλλά ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 12-0 (33-15) και το πρώτο δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 35-21 με τον Greek Freak να μετρά 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, την ώρα που Λέοναρντ και Λάουρι είχαν μαζί 7 πόντους. Η φόρα των Μπακς δεν «κόπασε» αλλά φούντωσε στη δεύτερη περίοδο. Ο Ιλιασόβα αναδείχθηκε σε παίκτη-κλειδί σε άμυνα κι επίθεση και με δικούς του διαδοχικούς πόντους η διαφορά έφτασε στο 57-36, με τα ποσοστά στα τρίποντα σε εκείνο το σημείο 8/17 και τον Αντετοκούνμπο να κάνει νταμπλ-νταμπλ σε 18 λεπτά συμμετοχής! Οι Ράπτορς έμοιαζαν αδύνατο να αντιδράσουν, ο Λάουρι φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ και το ημίχρονο έκλεισε με +25, 64-39.

Το γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο έφερε τους Μπακς στο 67-39 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Ο Λέοναρντ επιτέλους «μίλησε» οδηγώντας τους Ράπτορς στο -13, 83-70, εκμεταλλευόμενος και την αστοχία των γηπεδούχων. Όμως γρήγορα οι παίκτες του Μάικ Μπαντενχόλζερ σοβαρεύτηκαν και αποσπάστηκαν με 95-75. Σε κάθε απόπειρα του Τορόντο να γίνει απειλητικό τα «ελάφια» με πρώτο τον ηγέτη τους είχαν τις απαντήσεις φτάνοντας στο 105-84 εννιά λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο του Χιλ που έγραψε το 114-94 με τέσσερα λεπτά να απομένουν έβαλε οριστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των «Καναδών» να επιστρέψουν.