Κύπρος: Έβδομο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ

Πρωταθλητής Κύπρου για έβδομη συνεχή χρονιά αναδείχθηκε ο ΑΠΟΕΛ,  δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος στο νησί της Αφροδίτης.

Η ομάδα της Λευκωσίας μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι κορυφής με τον Απόλλωνα Λεμεσού, τον οποίο νίκησε 3-0 στο ΓΣΠ, και, σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΚ με τη Νέα Σαλαμίνα στη Λάρνακα (1-1), εξασφάλισε και μαθηματικά τον 28o τίτλο της ιστορίας της.

Το -υποτιθέμενο- ντέρμπι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, χάρη στα γκολ των Ντε Βινσέντι (14΄), Μοράις (36΄) και Ιωάννου (44΄), ενώ ο Απόλλων είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 34΄, λόγω αποβολής του Ρομπέρζ.

Ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, αλλά τα δοκάρια σταμάτησαν στο β΄ ημίχρονο τους Γιάκολις και Ντε Βινσέντι.