«Καθάρισε» με… εξάσφαιρο η Ιταλία - Τα αποτελέσματα των προκριματικών του Euro 2020

Η Ιταλία συνέτριψε 6-0 το Λίχτενσταϊν στο ματς για τον προκριματικό όμιλο που αγωνίζεται και η Εθνική και προπορεύεται με δύο νίκες. Τα γκολ για την «σκουάντρα ατζούρα» πέτυχαν οι Σένσι (17'), Βεράτι (32'), Κουαλιαρέλα (35' πεν., 45' πεν.), Κιν (70') και Παβολέτι (76'), με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται από το 45’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάουφμαν.

Στον τέταρτο όμιλο η Δανία πήρε τον πρώτο της βαθμό, καθώς ισοφάρισε σε 3-3 τους Ελβετούς, ενώ έχανε με 3-0 στο 84! Ο Φρέουλερ στο 19’ άνοιξε το σκορ και το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Τσάκα στο 66’. Το 3-0 πέτυχε ο Εμπολό στο 76’, όμως οι Δανοί απάντησαν. Στο 84’ ο Γιόργκενσεν μείωσε 3-1 και στο 88’ ο Γκιτκιάερ σημείωσε το 3-2. Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε ο Ντάλσγκααρντ στο 90!

Το «2Χ2» έκανε η Ιρλανδία κερδίζοντας 1-0 τη Γεωργία. Το γκολ σημείωσε ο Κόνορ Χούρικειν στο 36’.

Στο έκτο όμιλο η Ισπανία επικράτησε 2-0 χωρίς να φορτσάρει της Μάλτας. Τα γκολ πέτυχε ο Μοράτα στο 31ο και το 73ο λεπτό.

Στο σκανδιναβικό ντέρμπι Νορβηγία και Σουηδία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Γιάνσεν στο 41’ και Κινγκ στο 59’, όμως η Σουηδία με γκολ του Κλάεσον στο 70’ και του Κουάισον στο 86’ και στις καθυστερήσεις προηγήθηκε 3-2! Το 3-3 σημείωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμαρά.

Τέλος, η Ρουμανία επικράτησε 4-1 απέναντι στα αδύναμα Νησιά Φερόε.