Επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι

Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να σταματά στους 23 πόντους, το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του, απέναντι στον μαχητικότατο Κολοσσό Ρόδου, κλείνοντας με νίκη το 2018. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 73-70 των «θαλασσί», για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, αυξάνοντας σε 9-2 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 8η ήττα τους.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παρκέ, ξεφεύγοντας γρήγορα με 14-4 και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (23-11). Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, αξιοποιώντας τον Μαυροειδή κοντά στο καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (38-26).

H εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο (55-46), αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά έφερε αναστάτωση στο Περιστέρι, που είδε τον Κολοσσό να μειώνει στο 39΄ σε 70-68. Ωστόσο, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπράουνινγκ στον Βασιλόπουλο και η ευστοχία του Γκρέι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (2/2), διαμόρφωσαν το 73-68, στα 25΄΄ για τη λήξη του αγώνα, «σφραγίζοντας» τη νίκη για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23 (4), Χάροου 3 , Γκρέι 15 (1/8 τρίποντα), Σίρκο 4 , Ντάνιελ 9 , Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Κάλαχαν 7 (1).

Κολοσσός (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 4, Γκιμπς 14 (2), Πίνστον 13 (1), Μαυροειδής 24 (15 ριμπάουντ), Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Δημάκος 1, Κάρτερ 5 (1).