Εκτός Final-4 ο Παναθηναϊκός, 79-61 η Φενέρ στην Πόλη

Το ταξίδι του Παναθηναϊκού Superfoods στη φετινή Ευρωλίγκα έλαβε τέλος, καθώς η Φενέρμπαχτσε επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 79-61 και πέτυχε το 3-0 στη σειρά, παίρνοντας το εισιτήριο για το Final-4.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι δείχνοντας το καλό του πρόσωπο, αν και η Φενέρ προηγήθηκε έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από τα δύο πρώτα ματς της Αθήνα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με 6-0 και 11-4, με τρίποντο του Σλούκα, όμως η επιστροφή των «πράσινων» στο ματς ήρθε με σκόρερ τον Καλάθη που πέτυχε πέντε μαζεμένους πόντους (11-9). Το τρίποντο του Ρίβερς έβαλε το «τριφύλλι» για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (11-12), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Τούρκους να προηγούνται 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν με 4-0 σερί με καλάθια του Φελντέιν (18-22), ενώ η Φενέρ προηγήθηκε 23-22 με πόντους από τους Ούντο και Ντίξον. Από το 25-26 που διαμορφώθηκε με τον Τζέιμς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 32-26 αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Μέχρι το 20’ ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμα δύο καλάθια από τους Γκιστ και Τζέιμς, με την Φενέρ να οδηγείται στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων (37-30).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στην τρίτη περίοδο να περιορίσει επιθετικά την Φενέρ, η οποία πέτυχε 15 πόντους, λιγότερους από τα επί μέρους πρώτα δεκάλεπτα, όμως επιθετικά σημείωσε μόλις 12 με αποτέλεσμα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προηγηθεί στο 30΄ με 52-42, έχοντας το πάνω χέρι για την τελική επικράτηση. Οι Ρίβερς, Σίνγκλετον, Γκιστ και Παππάς σημείωσαν τους πόντους, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 11 πόντους που ήταν η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42, 79-61.