Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» η ΑΕΚ, 2-0 τον Λεβαδειακό

ΜΕ ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ

Με δύο νίκες απέκλεισε τον Λεβαδειακό η ΑΕΚ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς μετά το 1-0 στη Βοιωτία νίκησε απόψε με 2-0 τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο ημίχρονο πάντως η Ένωση ήταν από μέτρια έως κακή, αλλά αρκούσε ένα ξέσπασε στο τελευταίο πεντάλεπτο για να ανοίξει το σκορ και να δρομολογήσει τις εξελίξεις για την πρόκριση.

Στο 43΄ ο Πλατέλλας εκτέλεσε κόρνερ, η κεφαλιά τουΤζεμπούρ πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας ο Γιόχανσον έγραψε το 1-0.

Το γκολ επηρέασε θετικά τους γηπεδούχους, που ήταν πολύ καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά διπλασίασαν τα τέρματά τους «κλειδώνοντας» την πρόκριση στο 85΄.

Στο σημείο εκείνο, το φάουλ που κέρδισε ο Μπακάκης εκτέλεσε εξαιρετικά ο Μπουονανότε, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ βάζοντας το «κερασάκι στην τούρτα».