Champions League: Προβάδισμα για την Μπόρατς (1-0) και στο… βάθος ΠΑΟΚ- Όλα τα αποτελέσματα

Με γκολ του Χρέλια στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα νίκησε 1-0 την Εγκνάτια στον πρώτο αγώνα για τον Α’ προκριματικό του Champions League, απ’ όπου θα προκύψει ο αντίπαλος του πρωταθλητή Ελλάδας ΠΑΟΚ στον Β’ προκριματικό γύρο, έπειτα από ένα «επεισοδιακό» ματς που «σημαδεύτηκε» από δεκάλεπτη διακοπή στο β’ ημίχρονο λόγω συνθημάτων απ’ την εξέδρα εναντίον του Κοσόβου.

Με βάση τα όσα επικαλούνται τα αλβανικά ΜΜΕ, στο 68ο λεπτό απ’ την εξέδρα του γηπέδου της Μπάνια Λούκα -η οποία είναι βοσνιακή, αλλά κατοικούν σε μεγάλο βαθμό Σέρβοι- ακούστηκε το σύνθημα «το Κόσοβο είναι Σερβία», ενώ σηκώθηκαν πανό με το ίδιο περιεχόμενο, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Εγκνάτια να αποχωρήσουν από το γήπεδο. Εντέλει μετά από 10 λεπτά επέστρεψαν στο γήπεδο και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο «Gradski Stadion» η Μπόρατς είχε πιο πειστική εικόνα στο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ακόμη κι όταν έμεινε με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο. Τη λύση εντέλει έδωσε στο 90’+6′ ο Χρέλια, ο οποίος είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή στο ημίχρονο) χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του και το προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα.

Στο 58′ με υπόδειξη του VAR αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ζεϊνουλάι της Εγκνάτια και δεν θα αγωνιστεί την επόμενη εβδομάδα στη ρεβάνς της «Elbassan Arena», ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Ντρέκα, ο οποίος στο 90’+11′ είδε τι 2η κίτρινη και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

ΜΠΟΡΑΤΣ ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ (Μλάντεν Ζίζοβιτς, 4-2-3-1): Σισκόφσκι – Κβρίζιτς (46′ Χρέλια), Μέιγερς, Καρολίνα, Χερέρα – Γκράχοβατς, Βράνιες (56′ Πίχλερ, 90’+7′ Κάβιτς) – Κουλάσιν, Καρακλάγιτς (46′ Σάβιτς), Βούκοβιτς – Λούκιτς (86′ Μάρσετιτς).

ΕΓΚΝΑΤΙΑ (Έντλιρ Τέτοβα 3-1-4-2): Σέρι – Ντουλισέ, Τζεμάιλι, Αλίγιεβ – Φανγκάι, Ζεϊνουλάι, Λούσκια (86′ Αχμετάι), Ντρέκα – Μπακαγιόκο (21′ λ.τρ. Κάσα), Ιμπραΐμογλου (86′ Μαλότα).

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων του α’ προκριματικού γύρου του Champions League

Τρίτη 9 Ιουλίου

Πανεβέζις (Λιθουανία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 3-0 (17′ Βελιούλις, 65′ Γκορόμπσοφ, 67′ Εμπό)

Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) 0-1 (37′ Μπρίτο)

Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία)-Ντέτσιτς (Μαυροβούνιο) 3-0 (4′, 28′ Γιάνγκ, 39′ Ντέιβις)

UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Μπαλκάνι (Κόσοβο) 1-2 (22′ Ελ Γκαζουί – 42′ πέν. Εμεριάχου, 90′ Καρίτσα)

Βίκινγκουρ (Ισλανδία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 0-0

Βίρτους (Σαν Μαρίνο)-Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 1-7 (86′ Μπατιστίνι – 6′ πέν., 11′, 37′ Ολάρου, 22′, 27′ Πόπα, 70′, 73′ Μικουλέσκου)

Τετάρτη 10 Ιουλίου

Ορντάμπασι (Καζακστάν)-Πετροκούμπ (Μολδαβία) 0-0

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-Τσέλιε (Σλοβενία) 0-5 (7′ Μάτκο, 10′ Βουκλίσεβιτς, 45’+1′ Ζαμπουκόβνικ, 71′ Άαρονς, 90′ Σβετλιν)

RFS (Λετονία)-Λαρν (Βόρεια Ιρλανδία) 3-0 (30′ Κίγκουρς, 49′ Μπαλόντις, 60′ Πάνιτς)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) 4-2 (16′ Βάις, 36′ Μακ, 85′, 90’+1′ Κούτσκα) – 55′, 74′ Ιμπραΐμι)

Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) 2-0 (12′, 45’+4′ Φρέντικσμπεργκ)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία) 3-1 (13′ Τεκπετέι, 24′ Ρικ, 72′ Γουίτρι – 62′ Μαμουτσασβίλι)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Πιούνικ (Αρμενία) 0-0

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Εγκνατία (Αλβανία) 1-0 (90’+6′ Χρέλια)

*Οι ρεβάνς είναι προγραμαμτισμένες να διεξαχθούν στις 16 και 17 Ιουλίου.