Τις μεσημβρινές ώρες χθες, ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή του Μεσολογγίου από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. (Ε.Κ.Σ.Ε.Δ.), ότι ένας 80χρονος αλλοδαπός επιβάτης ιστιοφόρου (Ι/Φ) σκάφους σημαίας Ελλάδας, το οποίο βρισκόταν στη θαλάσσια της λιμνοθάλασσας του Μεσολογγίου, έχρηζε άμεσης νοσοκομειακής περίθαλψης.
Αμέσως, στο σημείο μετέβη περιπολικό σκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., το οποίο παρέλαβε τον ασθενή και τον μετέφερε στην περιοχή ¨ΤΟΥΡΛΙΔΑ¨ του Μεσολογγίου. Στη συνέχεια, παρελήφθη από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ και διακομίστηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Μεσολογγίου ¨ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑ¨, όπου παραμένει νοσηλευόμενος.
Δυτ. Ελλάδα: Κινητοποίηση για τη διάσωση ηλικιωμένου που κινδύνευε
11|06|2024 | 07:53
Πάτρα - Δυτική Ελλάδα
![](https://tempo24.news/sites/default/files/styles/article_image/public/articles/2024/06/11/limeniko-550x330.jpg?itok=gWN6HKMC)