Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ηρωική εμφάνιση με 48 πόντους, ισοφάρισε ρεκόρ του Τζαμπάρ

Οι Ρόκετς υποχρέωσαν τους Μπακς στην τρίτη ήττα στους τελευταίους τέσσερις αγώνες, επικρατώντας με 112-108, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει μόνος εναντίον όλων.

Ο Giannis τελείωσε τον αγώνα με 48 πόντους (15/23 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 15/21 βολές), 17 ριμπάουντ, δυο ασίστ, ένα μπλοκ, δυο λάθη και τρία φάουλ σε 39 λεπτά όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τα «Ελάφια» που προβληματίζουν με την απόδοσή τους στο ξεκίνημα του 2024 μετά το εντυπωσιακό 11-2 του Δεκεμβρίου.

Για τους νικητές που μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το υπέρ τους 89-73 και παρατάχθηκαν χωρίς τον Ντίλον Μπρουκς για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι λόγω τραυματισμού, ο Αλπερέν Σενγκούν σημείωσε 21 πόντους, ο Τζέιλεν Γκριν πρόσθεσε 16 πόντους και ο Φρεντ ΒανΒλιτ είχε 14 πόντους και 11 ασίστ.

Από 'κει και πέρα, ο βετεράνος Τζεφ Γκριν πέτυχε season-high με 16 πόντους και ο Άαρον Χόλιντεϊ μέτρησε 11 πόντους για τις «Ρουκέτες» που πήραν 43 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους έναντι 22 των φιλοξενούμενων.

Όσον αφορά τους Μπακς, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 18 πόντους με 5/16 σουτ (1/8 τρίπ.) και ο Κρις Μίντλετον ήταν αρνητικός με 10 πόντους με 3/9 σουτ. Έτσι το Μιλγουόκι έπεσε στο 25-11, έχοντας ρεκόρ 9-8 μακριά από το Fiserv Forum.