Τρίτη σερί νίκη και τετράδα για την Μπολόνια (1-0)

H Μπολόνια αποδεικνύει πως μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας και με τη νίκη της στο φινάλε με 1-0 κόντρα στην Αταλάντα εδραιώνεται στην τετράδα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Τορίνο βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ουντινέζε, όμως μπόρεσε να απαντήσει και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, που την κρατά κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Και τα δύο παιχνίδια κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο των αναμετρήσεων, με τον Φέργκιουσον να είναι ο «χρυσός» σκόρερ της Μπολόνια στο 86ο λεπτό μετά από ασίστ του Ορσολίνι.

Στο Τορίνο, η Ουντινέζε πήρε το προβάδισμα στη μάχη που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, με γκολ του Ζαράγκα στο 81′, όμως οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με τον Ίλιτς να φέρνει το παιχνίδι σε ισορροπία στο 88ο λεπτό, για το τελικό 1-1.