ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 77-73: Θρίαμβος της Ένωσης σε παιχνίδι-θρίλερ

Το απίθανο φινάλε

Θρίαμβος της ΑΕΚ με 77-73 επί του Παναθηναϊκού στα Άνω Λιόσια.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και υποχρεώσε σε ήττα τον Παναθηναϊκό ο οποίος χάνει για 3ο παιχνίδι στη σειρά αφού είχαν προηγηθεί εκείνες από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό!

O αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε με διαφορετικό τρόπο. Και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-0 και τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει... πάρτι με 9 πόντους μέχρι το 11-7 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ άλλαξε την πεντάδα της, πέρασε στο παρκέ ο Λεμάρ, αλλά και ο Οριόλα και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Για την ακρίβεια περιόρισε τα λάθη της (2 στα πρώτα 2 λεπτά) και συμμάζεψε την άμυνά της.
Από το 7-14, έφτασε μέχρι το 15-17, κρατώντας στο μηδέν Μπέικον, αλλά και τον Παπαγιάννη μετά το εκρηκτικό ξεκίνημά του. Από την άλλη μεριά, ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στον Γκριγκόνις (5π.), αλλά και στα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τη 2η περίοδο με τρεις ψηλούς, Μίτσελ, Μάιλς, Οριόλα, με τον πρώτο να παίζει με δύο φάουλ από το πρώτο ενάμισι λεπτό του αγώνα, με σκοπό να θωρακίσει τα χαμένα ριμπάουντ.

Και αφού περιόρισε τον Παναθηναϊκό (χωρίς πόντο για 2:33), κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς λέι απ του Λεμάρ (25-24 με σερί 10-0).

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της 2ης, το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους από τον Μπέικον (6π.), ωστοσο οι λύσεις της Ένωσης ήταν περισσοτερες. Ο Γιάνκοβιτς έδωσε οντότητα κοντά στο καλάθι, κερδίζοντας μονομαχίες και ριμπάουντ και η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με τη μέγιστη διαφορά των τριών πόντων (37-34).

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην 3η περίοδο. Και παρά τα προβλήματα των φάουλ έφερε τη διαφορά στους 6 (43-37), με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να παίξει ορθολογικά.

Όταν το έκανε, διαβάζοντας τα μις-ματς, αλλά και με την ευστοχία του Μπέικον, ισοφάρισε (43-43). Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο μονοδιάστατο παιχνίδι της μπάλας στον Αμερικανό, ο οποίος δεν έδωσε πόντους σε όλες τις επιλογές του.

Το παιχνίδι στον Μπέικον
Και η Ένωση, με βολές από κερδισμένα φάουλ, κατάφερε να ξεφύγει ξανά με 6 πόντους (56-50). Και η προσωπική ενέργεια του Μίτσελ, απέναντι στον Μαντζούκα, έδωσε την ΑΕΚ το μεγαλύτερο προβάδισμά της (+8, 58-53).
Ο Μπέικον με το τέταρτο τρίποντό του στο ματς (4/7 σε εκείνο το σημείο) έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό.

Και όχι μόνο. Ο παίκτης των «πρασίνων» συνέχισε. Παρά την πιεστική άμυνα του Αντώνη Κόνιαρη συνέχισε να... πυροβολεί στο καλάθι της ΑΕΚ: 6/10 τρίποντα και 22 πόντους, στο 33' με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά 65-60 και να τρέχει σερί 12-0 και επί μέρους 2-15 από το +8 της ΑΕΚ.

Η Ένωση μολονότι έμοιαζε χαμένη στο παρκέ σε εκείνο το σημείο, δεν τα παράτησε. Οι καλές άμυνες στη μία πλευρά, έφεραν τα απανωτά καλάθια από τον Μπράιντον Λεμάρ με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα με επί μέρους 9-2 (69-67). Και το ντέρμπι καλά κρατεί...

Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις (14π. σε εκείνο το σημείο) έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά στη θέση του οδηγού (70-69).

Το 71-71 1:23 πριν απο το τέλος, σημαίνει ότι το ματς ξεκινάει από την αρχή. Την ισοπαλία... έσπασε ο Μίτσελ με υπερπροσπάθεια στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
Ο Γκριγκόνις με δύο βολές έκανε το 73-73 (53.3) και ο Φλιώνης με απίθανο θράσος μπροστά στον Παπαγιάννη σημείωσε το 75-73!
Ο Γκριγκόνις οδηγήθηκε ξανά στις βολές, με τον Ακίλ Μίτσελ να αποβάλλεται με πέντε φάουλ. Ο Λιθουανός αστόχησε και στις δύο, το ριμπάουντ χάθηκε και στη διεκδίκηση ανάμεσα σε Φλιώνη και Γκουντάιτις δόθηκε τζάμπολ. Κατοχή στον Παναθηναϊκό με 16.4.
Ο Μπέικον αστόχησε στο τρίποντο νίκης, ο Μάιλς άρπαξε το ριμπάουντ και οδηγήσε στις βολές (2.9 πριν το τέλος).