Παλικαρίσια νίκη του Προμηθέα στο Λονδίνο

Ο Προμηθέας συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο EuroCup, επικρατώντας των Λόντον Λάιονς με 89-93 στο Λονδίνο για τη 16η αγωνιστική της regular season και συνεχίζει να ελπίζει σε πλεονέκτημα έδρας ενόψει των νοκ άουτ.

Έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του EuroCup, ο Προμηθέας Πατρών διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο Group B πριν από τα νοκ άουτ.

Προς αυτή την κατεύθυνση, οι Πατρινοί επιβλήθηκαν εκτός έδρας των Λόντον Λάιονς με 89-93, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 10-6 και συνεχίζουν από την 5η θέση της κατάταξης ενώ απομένουν δυο αγώνες για το τέλος της regular season, αρχής γενομένης από το κρίσιμο ματς με την Παρί (10-6) στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Βρετανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-48 όμως ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 15-26 στο τρίτο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε παρά την πίεση των γηπεδούχων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στην αντίδραση του Προμηθέα όταν οι Λάιονς μάζεψαν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά. Ο Μίγιε Όνι μείωσε σε 85-89 στο 1:37 για το τέλος, ο Σαμ Ντέκερ έκανε το 89-91 στα 15’’ όμως ο Τζο Τόμασον κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Ο MVP: Ο Άντονι Κάουαν κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο Λονδίνο έχοντας 26 πόντους, 11 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάστιν Χογκ είχε 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα για τους Πατρινούς.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Λουκ Νέλσον των Λάιονς έμεινε στο 0/1 τρίποντο σε 7’.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι γηπεδούχοι κατέβασαν 19 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο όπου πήρε κεφάλι στο σκορ και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να κοιτάζει πιο ψηλά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-48, 65-74, 89-93.