Αγγλία: Ακάθεκτη προς τον τίτλο η Άρσεναλ, 3-0 τη Φούλαμ

Επτά λεπτά στο πρώτο μέρος αρκούσαν στην Άρσεναλ για να φύγει νικήτρια από το τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου με την Φούλαμ (3-0) και να διατηρήσει τη διαφορά... ασφαλείας του +5 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βέλγος διεθνής επιθετικός των «κανονιέρηδων», Λεάντρο Τροσάρ, ο οποίος με τρεις ασίστ στο 21΄, 27΄ και 45΄+2 έδωσε την ευκαιρία στους Γκάμπριελ, Μαρτινέλι (στις τελευταίες 5 αγωνιστικές έχει σημειώσει 5 γκολ, δεν σκόραρε μόνο στο 3-2 επί της Μπόρνμουθ) και Όντεγκααρντ να μετατρέψουν το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Η αποβολή του Κασεμίρο στο 34΄ για αντιαθλητικό φάουλ (αρχικά τιμωρήθηκε με κίτρινη από το διαιτητή, Τέιλορ, αλλά με την χρήση του VAR άλλαξε το χρώμα της κάρτας) «πλήγωσε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και δεν της επέτρεψε να νικήσει την ουραγό Σαουθάμπτον στο «Ολντ Τράφορντ».

Το τελικό 0-0 σαφώς και ικανοποίησε τους «Αγιους», καθώς ευνοήθηκαν και από το 1-1 της Γουέστ Χαμ με την Άστον Βίλα, αλλά και το χθεσινό 2-2 της Λιντς με την Μπράιτον.

Η 27η αγωνιστική:

Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 1-0 (28΄ Μπίλιγνκ)

Έβερτον-Μπρέντφορντ 1-0 (1΄ ΜακΝιλ)

Λιντς-Μπράιτον 2-2 (40΄ Μπάμφορντ, 78΄ Χάρισον - 33΄ ΜακΆλιστερ, 61΄ αυτ. Χάρισον)

Λέστερ-Τσέλσι 1-3 (39΄ Ντάκα - 11΄ Τσίλγουελ, 45+6΄ Χάβερτς, 78΄ Κόβατσιτς)

Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 (19΄, 35΄ πεν. Κέιν, 62΄ Σον - 81΄ Γουόραλ)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (78΄πεν. Χάαλαντ)

Φούλαμ-Άρσεναλ 0-3 (21΄ Γκάμπριελ, 27΄ Μαρτινέλι, 45΄+2 Όντεγκααρντ)

Μάντσεστερ Γ.-Σαουθάμπτον 0-0

Γουέστ Χαμ-Άστον Βίλα 1-1 (26΄πεν. Μπενράχμα - 17΄ Γουότκινς)

Νιούκαστλ-Γουλβς 18:30