Qatar Open: Σαρωτική η Σάκκαρη, νίκησε 2-0 σετ την Αλεξάντροβα και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μαρία Σάκκαρη τον αγώνα της με την Εκατερίνα Αλεξάντροβα, για τον δεύτερο γύρο του Qatar Open.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, No 7 στην παγκόσμια κατάταξη, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, επιβλήθηκε άνετα με 2-0 σετ (6-3, 6-2) της Ρωσίδας (Νο 18) και προκρίθηκε εμφατικά στα προημιτελικά του τουρνουά

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο ξεκίνημα, που βρήκε τις δύο τενίστριες ισόπαλες 3-3 (έχοντας κάνει από ένα break), η Μαρία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της Ρωσίδας και πήρε επτά συνεχόμενα games.

Έτσι, όχι απλά πήρε το πρώτο σετ, αλλά εξασφάλισε και ένα μεγάλο προβάδισμα (4-0) στο δεύτερο, φτάνοντας χωρίς περαιτέρω προβλήματα στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι, είτε η Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσιά (Νο 5 στον κόσμο και Νο 3 στο ταμπλό του τουρνουά), την οποία δεν έχει νικήσει ποτέ, είτε η Τσέχα Καρολίνα Μούτσοβα (Νο 123), από την οποία είχε χάσει στο περσινό Ρολάν Γκαρός.