Προμηθέας - Ολυμπιακός 72-100-Η ήττα ήρθε από νωρίς

Την ήττα με ευρύ σκορ (72-100) γνώρισε ο Προμηθέας - Ολυμπιακός για την 7η αγωνιστική της Basket League στην Πάτρα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα απρόοπτο της τελευταίας στιγμής. Ο Κώστας Σλούκας αντιμετώπισε κάποιες μικροενοχλήσεις και κρίθηκε καλύτερο από το προπονητικό επιτελείο των «ερυθρόλευκων». Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ωστόσο δεν έδειξε καθόλου επηρεασμένη από το γεγονός και ξεκίνησε με σπασμένα τα φρένα.

Ο Βεζένκοφ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε με την Άλμπα και έχοντας για συμπαραστάτη του τον Ταρίκ Μπλακ, οδήγησε τον Ολυμπιακό γρήγορα στο +8 (4-12), με τους Πατρινούς ωστόσο να απαντούν και ισοφαρίζουν σε 15-15 χάρη στα τρίποντα του Γιανγκ.

Οι παίκτες των δύο ομάδων και κυρίως του Γιώργου Μπαρτζώκα, έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ συνέχισαν σε τρελό ρυθμό στην επίθεση, ο Μπλακ έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι, ο Γουόκαπ μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη και ο Ολυμπιακός τρέχοντας ένα σερί 15-0 ξέφυγε και έκλεισε ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 20-39 και έχοντας 10/11 δίποντα, 6/7 τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν απείχε πολύ σε εικόνα, με τον Αϊζάια Κάνααν να μπαίνει κι αυτός στην εξίσωση του παιχνιδιού και στο «τρίποντο πάρτι» που είχε στηθεί, κάνοντας το 26-47 με την πρώτη του εύστοχη προσπάθεια πίσω από τα 6,75μ λίγο μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Αμερικανός πέτυχε άλλα δύο για να στείλει τον Ολυμπιακό στο +24 (29-53), με τον Σίμπσον να σκοράρει για τρεις και να διαμορφώνει το 37-57 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100