Πρώτο γκολ για τον Σουάρες με τη Νασιονάλ

Το πρώτο του γκολ με τη Νασιονάλ, μετά τον επαναπατρισμό του, σημείωσε ο Λουίς Σουάρες, κατά τη διάρκεια του αγώνα νικηφόρου αγώνα (3-0) επί της Ρεντίστας, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Ουρουγουάης.

Σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπράιαν Οκάμπο, ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ουρουγουάης σημείωσε το τρίτο γκολ του αγώνα με κεφαλιά στο 58ο λεπτό, έχοντας μπει στο παιχνίδι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Το τελευταίο γκολ του Σουάρες για την Νασιονάλ χρονολογείται στις 25 Ιουνίου 2006, εναντίον της Ρότσα, σε ένα παιχνίδι που έληξε 2-0 υπέρ της Νασιονάλ και της έδωσε τον τίτλο της Ουρουγουάης 2005-2006.

Η Νασιονάλ είχε επισημοποιήσει την επιστροφή του Σουάρες, με συμβόλαιο πέντε μηνών, στις 27 Ιουλίου.

Την Τρίτη, η πρώτη του εμφάνιση στο γήπεδο έληξε με ήττα 1-0 από την Ατλέτικο Γκοιανιένσε (Βραζιλία), στον πρώτο προημιτελικό του Copa Sudamericana.

Ο 35χρονος Σουάρες είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ουρουγουανής επιλογής, με 65 γκολ.

Ξεκίνησε την καριέρα του στη Νασιονάλ το 2005 σε ηλικία 18 ετών, πριν από ένα μακρύ ταξίδι στην Ευρώπη που τον οδήγησε στον Άγιαξ, στη Λίβερπουλ το 2011 και στην Μπαρτσελόνα το 2015.