Mallorca Championships: Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς, 2-0 σετ τον Ιβάσκα

«Ποδαρικό» με το... δεξί έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 6) στο Mallorca Championships, καθώς επιβλήθηκε την Τετάρτη με 2-0 σετ (6-4, 6-4) του Ίλια Ιβάσκα (Νο 40) και προκρίθηκε στους «8» του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας, λίγες ημέρες πριν τη συμμετοχή του στο Γουίμπλεντον, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Λευκορώσο και με όπλο το καλό σερβίς του πήρε τη νίκη-πρόκριση, μετά από 75 λεπτά.

Στα προημιτελικά ο «Στεφ» θα αντιμετωπίσει τον Μάρκος Χιρόν (Νο67) που νωρίτερα κέρδισε με ανατροπή τον Νο52 Μακένζι Μακντόναλντ με 4-6, 7-6(5), 6-4.

Aυτή ήταν η 3η νίκη του Τσιτσιπά επί του 28χρονου Λευκορώσου σε ισάριθμους αγώνες, μετά από αυτές σε Ρότερνταμ και Βαρκελώνη (2022).

Όντας αλάνθαστος στο σερβίς του σήμερα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point.

Είχε εξαιρετικό ξεκίνημα, έσπασε το σερβίς του Ιβάσκα για το 4-3 για να πάρει το πρώτο σετ με 6-4, μετά από 42 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, μετά το γρήγορο break στο 1ο game, δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλό του. και έφτασε με άνεση στο 2-0.