Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-78: Του έκανε μεγάλη πλάκα στο ΟΑΚΑ και πάει για «σκούπα» στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -14 στο τέλος του ημιχρόνου (46-32), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 23-2 γύρισε τούμπα το ματς (48-55) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. 6η σερί νίκη για τους Πειραιώτες, που έκαναν… πλάκα μέσα στο ΟΑΚΑ!

Με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 78-72 στον δεύτερο τελικό της Basket League, έκανε το 2-0 στη σειρά με τους Πράσινους και πλέον απέχει μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους στο ημίχρονο (46-32), αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 23-2 στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισαν τούμπα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με ηγέτη τον Ντόρσεϊ, πέρασαν μπροστά με 55-48 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Μια νίκη που έφερε τον Ολυμπιακό στο 2-0, με τους Πειραιώτες να ετοιμάζονται για… σκούπα, αφού με νίκη στο παιχνίδι της Παρασκευής (17/6) στο ΣΕΦ θα κατακτήσουν το πρωτάθλημα και θα ολοκληρώσουν τη χρονιά με νταμπλ.