Αρμάνι – Ολυμπιακός 72-93 – Ο Ολυμπιακός… εκτέλεσε την Αρμάνι

Τρίποντη… εκτέλεση! Ο Ολυμπιακός «βομβάρδισε» το καλάθι της Αρμάνι με 18 τρίποντα και «άλωσε» το Μιλάνο (93-72), για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους Ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη μακριά από το ΣΕΦ στη φετινή διοργάνωση.

Οι Πειραιώτες έκαναν σμπαράλια την άμυνα της Αρμάνι και με 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για το πρώτο ευρωπαϊκό διπλό στη φετινή σεζόν. Στο δεύτερο παρέμειναν συγκεντρωμένοι, ακολούθησαν το πλάνο του Μπαρτζώκα και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Ερυθρόλευκους, που ανέβηκαν στο 8-4, ήταν ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους, με τον διεθνή γκαρντ να έχει 5/9 τρίποντα. Ακολούθησαν ο Ντόρσεϊ με 14 (4/6 τρ.) και ο Βεζένκοφ με 12 (2/3 τρ.). Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού τελείωσε το παιχνίδι με 18/33 τρίποντα (54.5%), μια επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα.

Από την Αρμάνι ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Σιλντς με 26 πόντους.

Διαγωνισμός τριπόντων

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τρία τρίποντα από τους Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 9-2. Ο Ντατόμε μείωσε σε 9-4, αλλά με μια βολή του Φαλ και πέντε από τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +11 (15-4). Ο Ντόρσεϊ με νέο τρίποντο έκανε το 18-6 για τους Πειραιώτες, με τον Αμερικανό γκαρντ μάλιστα λίγο αργότερα να σκοράρει ξανά έξω από τα 6.75 μ. και να κάνει το 27-16 για τον Ολυμπιακό, 2:17’ πριν το τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 9-3 μείωσαν σε 30-25, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Από το +5 στο +15!

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι Ιταλοί μείωσαν σε 30-28 με τρίποντο του Ντάνιελς. Ο Βεζένκοφ απάντησε για το 33-28, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο πόντους από τον Ντάνιελς, δύο από τον Χάινς και έναν από τον Ροντρίγκες ισοφάρισαν σε 33-33. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο έτρεξε δικό του σερί 12-0 και βρέθηκε μπροστά με 45-33. Οι Ερυθρόλευκοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τρεις βολές από τον Λαρεντζάκη, δύο καλάθια και δύο βολές από τον Μάρτιν και ένα τρίποντο από τον Σλούκα.

Ο Ντιλέινι με τρίποντο (36-45) διέκοψε το σερί των Πειραιωτών και έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν πτοήθηκαν, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού να φτάνει ξανά στο +12 (52-39). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα και ο Ντόρσεϊ με δύο βολές ανέβασαν τη διαφορά στους 15, με τον Ολυμπιακό να κλείνει μπροστά με 60-45.

Στον ίδιο ρυθμό

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Σιλντς με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 60-50 για την Αρμάνι. Η ομάδα του Μπαρτζώκα χρειάστηκε τεσσεράμισι λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι στην τρίτη περίοδο, με τον Βεζένκοφ να ανεβάζει τη διαφορά στους 12 (50-62). Ο Σιλντς με δύο βολές μείωσε σε 62-52, αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 65-52.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο ΜακΚίσικ, με τον Αμερικανό γκαρντ με ένα τρίποντο και δύο βολές να ανεβάζει τη διαφορά στους 17 (70-53). Ο Ντατόμε μείωσε σε 70-55, με τον Φαλ να απαντάει για το 72-55. Στο φινάλε της περιόδου ο Ντιλέινι μείωσε σε 72-57, με την ομάδα του Πειραιά να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με αέρα 15 πόντων.

Το «καθάρισε» ο Λαρεντζάκης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με καλάθι του Ζαν Σαρλ (74-57), με τον Χάινς να μειώνει σε 74-58 με 1/2 βολές. Ο Πρίντεζης, μετά την ωραία ασίστ του Ζαν Σαρλ, έκανε το 78-56, 7:37’ πριν το τέλος, με τους Ερυθρόλευκους να αγκαλιάζουν τη νίκη. Η Αρμάνι μείωσε σε 77-63 με τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκες, αλλά ο Λαρεντζάκης απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 80-63 και ουσιαστικά έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για ανατροπή.

Οι Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά παρέμειναν συγκεντρωμένοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Το τελικό 93-72 διαμόρφωσε ο Λαρεντζάκης με τρίποντο στην εκπνοή του παιχνιδιού, με το σκορ να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα και την υπεροχή του Ολυμπιακού.