Βόλεϊ: Ο ΠΑΟΚ 3-2 τον Ολυμπιακό στου Ρέντη

Πρώτο βήμα για τετράδα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στην πρώτη... πράξη του μεγάλου ντέρμπι, για την Α΄ φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και απέκτησε τον πρώτο λόγο για πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης, αν και είναι βέβαιο ότι οι «ερυθρόλευκοι» θα παλέψουν για την ανατροπή στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης (14/11).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του πρώτου σετ, το οποίο κατέκτησαν με χαρακτηριστική άνεση (25-11), όμως στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και, όντας πιο αποφασιστικός στις κρίσιμες φάσεις, «γύρισε» το ματς και πήρε προβάδισμα 2-1.

Οι Πειραιώτες «καθάρισαν» με ένα ξέσπασμα στο φινάλε το τέταρτο σετ και έστειλαν το ματς στο τάι-μπρέικ, όπου όμως έκαναν μαζεμένα λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να πάρουν το σετ με 15-12 και τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 25-11, 23-25, 21-25, 25-18, 12-15