Εύκολο απόγευμα για τον Προμηθέα, νίκησε 91-77 τη Λάρισα

Με σπασμένα τα... φρένα της επίθεσης, ο Προμηθέας επικράτησε άνετα με 91-77 της Λάρισας στη Πάτρα, για την 4η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ του. Στον αντίποδα, οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 1-3.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των Αχαιών, σε συνδυασμό με τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ και η εξαιρετική εμφάνιση των Κέντρικ Ρέι (29π.), Τζεράι Γκραντ (14π., 13ρ.), απλοποίησαν το έργο της ομάδας του Λουίς Κασιμίρο, η οποία έφτασε απρόσκοπτα στην τρίτη νίκη της.

Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (11-2 στο 3΄), δεν απειλήθηκε μέχρι το ημίχρονο, ενώ στην τρίτη περίοδο εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (62-49 στο 27΄), την οποία συντήρησε μέχρι το τελικό 91-77.

Από τη Λάρισα προσπάθησαν οι διψήφιοι Χάντσον (24π.), Κρουμπάλι (11π.) και Τσαϊρέλης (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 29 (5), Γκραντ 14, Γκάντι 6, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 6 (2), Σβαρτς 3 (1), Χαντ 10, Αγραβάνης 5, Γιαννόπουλος 10 (1), Μπαζίνας 3 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 2, Χάντσον 24 (2), Θρετ, Σαχπατζίδης, Ζάρας 12 (2), Κρουμπάλι 11, Τσαϊρέλης 12, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σπαν 11 (3), Καράμπελας 5 (1).