Champions League, Παρί Σεν Ζερμέν – Λειψία 3-2: Ανατροπή στην ανατροπή με Μέσι για τους Γάλλους

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-2 της Λειψίας στο «Παρκ Ντε Πρενς» για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League σε ένα τρομερό ματς με δύο ανατροπές στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «πρωτευουσιάνοι» χαμογέλασαν και πάλι απόψε στο «Παρκ Ντε Πρενς», όπου με ηγέτη τον Μέσι (2 γκολ για πρώτη φορά στη διοργάνωση με την φανέλα της Παρί) επικράτησαν με 3-2 και με την δεύτερη σερί νίκη τους στο Παρίσι (προηγήθηκε το 2-0 επί της Σίτι) απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής του πρώτου γκρουπ, με την Λειψία να γνωρίζει την τρίτη σερί ήττα στη διοργάνωση.

Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ για την Παρί νωρίς (10′)μ αλλά οι Γερμανοί δεν το έβαλαν κάτω και ανέβασαν «στροφές» σημαδεύοντας το δοκάρι του Νάβας αρχικά και εν συνεχεία ισοφαρίζοντας με τον Ανχελίνο στο 28′.  Ο Μουκιέλε έφερε,,, τούμπα το ματς για τους Γερμανούς στο 57′, αλλά εκεί ήταν που μίλησε η κλάση του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος υπό το βλέμμα του Ροναλντίνιο που βρισκόταν απόψε στις κερκίδες του «Παρκ Ντε Πρενς», αρχικά ισοφάρισε στο 66′ σε 2-2, παίρνοντας το ριμπάουντ από σουτ του Εμπαπέ, ενώ με εκτέλεση πέναλτι «α λα Πανένκα» διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ των Γάλλων.

Η Λειψία πίεσε για την ισοφάριση, αλλά κοντά στο 4ο γκολ έφτασε τελικά η Παρί που κέρδισε πέναλτι με τον Χακίμι στις καθυστερήσεις, αλλά ο Εμπαπέ, που ανέλαβε την εκτέλεση μετά από προτροπή του Μέσι που δεν πήγε για το χατ τρικ, εκτέλεσε πολύ άστοχα και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.