Ο Προμηθέας "καθάρισε" και τον ΠΑΟΚ

Ο Προμηθέας (2-0) συνεχίζει αήττητος στην Basket League, επικρατώντας του ΠΑΟΚ (0-2) με 84-77. Μεγάλη εμφάνιση από Ρέι, Χαντ και Γκάντι, αποβλήθηκε ο Λυκογιάννης.

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας Πατρών ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του ΠΑΟΚ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Αμερικανούς του. Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραμένει χωρίς νίκη σε τρία επίσημα παιχνίδια του, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες από το Λαύριο στην πρεμιέρα της Basket League και από την Ιγκοκέα στο εναρκτήριο ματς του BCL.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα, μετατρέποντας το εις βάρος του 8-4 σε 8-14 στο 5:25 με τον Μάρβιν Τζόουνς. Ακολούθως ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με +8 (10-18, 7:57) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 15-20, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Γκρίφιν και σουτάροντας με 58% στο δίποντο (7/12).

Στη συνέχεια όμως ο Προμηθέας βελτίωσε τα ποσοστά του πίσω από τα 6μ.75, σημείωσε 5/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-41 απέναντι στον ΠΑΟΚ που κυριάρχησε μεν στα ριμπάουντ (12-18) όμως πληγώθηκε από το περιφερειακό σουτ των Πατρινών. Ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενω στην τρίτη περίοδο ενώ ο Χαντ τελείωσε τη φάση με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 67-59 στο 32'!

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε να ολοκληρώσει το ματς δίχως τον Άρη Λυκογιάννη, αφού ο κόουτς των «ασπρόμαυρων» αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία στα 6:41 για το φινάλε μαζί με τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Θανάση Χατζόπουλο! Έτσι ο Γιαννόπουλος με 3/4 βολές ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους (72-62).

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 73-70 με τον Γιάνκοβιτς όμως ο Προμηθέας είχε καλύτερες επιλογές και προηγήθηκε με +11 με το τρίποντο του Γιαννόπουλου (81-70, 37:21). Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε και επικράτησε με 84-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: O Προμηθέας είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-62, 33:10), διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο ΜVP: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη στα 25:22 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε κακή βραδιά ο Βασίλης Τολιόπουλος με 1/8 σουτ εντός πεδιάς (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 1 λάθος και 2 ριμπάουντ σε 22:27.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκάντι βοήθησε τον Προμηθέα με 12 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12/26 τρίποντα του Προμηθέα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αποβολή του Άρη Λυκογιάννη με διπλή τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας... επιβίωσε στη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ χάρη στους Αμερικανούς του.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77.